13. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických burzách

Akcie ve Spojených státech v úterý výrazně posílily. Způsobilo to oznámení, že USA odloží zavedení cel na některé čínské zboží, včetně mobilních telefonů a laptopů. Nejlépe si vedly technologické firmy v čele s Applem.

Index Dow vzrostl o 1,44 % na 26 279,91 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 1,48 % na 2 926,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,95 % na 8 016,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 16,93 % na 17,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA přidal pět bazických bodů na 1,70 %. Ceny ropy se zvýšily zhruba o 4 %, zatímco zlato a stříbro mírně ztrácely. Bitcoin odepsal okolo 4 %.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) v úterý oznámil, že Spojené státy zatím nebudou uplatňovat 10% clo na některé čínské zboží, které mělo začít platit od 1. září. U některého zboží Američané clo dokonce zruší. Mezi produkty, u kterých bude clo odloženo do 15. prosince, jsou například mobilní telefony, laptopy, herní konzole, některé hračky, počítačové monitory a některá obuv a oblečení.

„Po oznámení nastoupili lovci výhodných nákupů,“ komentoval situaci na trhu investiční stratég firmy SlateStone Wealth Robert Pavlik. Současně však varoval před přílišným optimismem. Upozornil, že stále není jisté, jak rozhovory o obchodní dohodě dopadnou. Pokud nepřijde pokrok v jednání, může to způsobit růst cen a globální zpomalení.

Nejlépe si na trhu vedli výrobci polovodičů a firma Apple (+4,23 %), kterým odložení cel nejspíše nejvíce pomůže. Posílilo všech 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500. Zpevnily také akcie mediálních firem CBS (+1,33 %) a Viacom (+2,38 %), které se dohodly na svém opětovném spojení.

Statistika z USA ukázala, že jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, stoupla meziročně o 2,2 %, což byl nejvyšší růst za šest měsíců. Údaj však zřejmě nezmění očekávání, že centrální banka USA příští měsíc opět sníží hlavní úrokovou sazbu.

Ke svému konci se blíží sezóna oznamování hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí. Výsledkové zprávy zveřejnilo 453 firem z indexu S&P 500, z toho 73,3 % jich překonalo očekávání. Analytici odhadují, že zisk firem z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí stoupl o 2,9 %, na počátku července přitom podle průzkumu agentury Refinitiv čekali zvýšení zisku jen o 0,3 %.

Oznámení americké vlády, že odloží clo na některé čínské zboží, pomohlo vzhůru také americkému dolaru. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,5 % na 97,82 bodu. Dolar vůči euru posílil o 0,4 % na 1,1172 USD a k jenu o 1,4 % na 106,68 JPY. Euro vůči jenu stouplo o procento na 119,20 JPY.

Zdroj: Kurzy.cz