14. května: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických burzách

Americké akcie posílily v čele s technologickými podniky. Smazaly tak část pondělního propadu, za kterým stály obavy investorů z eskalace obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Tyto obavy polevily, protože obě strany daly najevo ochotu pokračovat v jednáních.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,82 % na 25 532,05 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,80 % na 2 834,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,14 % na 7 734,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,12 % na 18,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o jeden bazický bod na 2,41 %. Cena bitcoinu se poprvé za zhruba devět měsíců dostala nad 8 000 USD, nakonec ale klesla pod ni a za den klesla asi o procento. Ceny ropy se v úterý zvedly zhruba o půl procenta.

„Důvodem oživení na trhu je to, že se nijak nezměnily fundamenty. Americká ekonomika je nadále silná. Dohady o obchodní dohodě s Čínou dělají z investování spekulaci, protože zkrátka není možné odhadnout, jak se celá věc vyvine,“ poznamenal Kevin Miller, investiční ředitel E-Valuator Funds.

Podle Grega Lukena z Luken Investment Analytics je ale úterní růst cen akcií klasickým „odrazem mrtvé kočky“. Nervozita na trhu podle něj potrvá.

Americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou se nezhroutily a dosažení dohody je stále možné. Nynější obchodní spory mezi oběma zeměmi, největšími ekonomikami světa, označil za „malé hašteření“.

Peking v pondělí oznámil, že od června uvalí dodatečná cla na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje 60 miliard dolarů. Tento krok je reakcí na obchodní opatření Washingtonu namířená proti Číně.

Posílily akcie Boeingu (+1,71 %), Applu (+1,58 %), Microsoftu (+1,12 %), Caterpillaru (+1,68 %) nebo bank v čele se Citigroup (+1,37 %) a Bank of America (+1,31 %). Akcie Cisco Systems (+1,40 %) podpořilo vyjádření Bank of America Merrill Lynch o tom, že právě tato firma by měla ustát otřesy spojené s obchodními válkami. Akcie Coca-Coly (+1,33 %) posílily po zvýšení doporučení ze strany Morgan Stanley.

Na devizovém trhu euro vůči americkému dolaru mírně oslabovalo. Reagovalo tak na prohlášení italského vicepremiéra Mattea Salviniho, že Itálie je v rámci snahy o snížení nezaměstnanosti připravena porušit rozpočtová pravidla Evropské unie. Kolem 22.00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela 0,1 % na 1,1210 USD.

Britská libra sestoupila na nové dvoutýdenní minimum, údaje o růstu mezd v Británii totiž zaostaly za očekáváním. Britskou měnu tlačí dolů rovněž obavy ohledně plánovaného odchodu země z EU. Kolem 22.00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,4 % na 1,2905 USD.

Zdroj: Kurzy.cz