16. září: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách

Americké akcie na úvod týdne oslabily. Sobotní útoky na saúdskoarabská ropná zařízení zvýšily obavy investorů z geopolitických rizik a ze zpomalování růstu globální ekonomiky. Energetické společnosti posilovaly, protože těžily z vyšších cen ropy, nedařilo se například aerolinkám.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,52 % a obchodování uzavřel na 27 076,82 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,31 % na 2 997,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,28 % na 8 153,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,77 % na 14,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o pět bazických bodů na 1,85 %. Ceny ropy vylétly o zhruba 13 % a posilovalo také zlato.

Ceny ropy po útoku na největšího světového producenta ropy nejprve stouply o zhruba 20 %. O část zisků však přišly poté, co několik zemí oznámilo, že kvůli zajištění plynulosti dodávek uvolní strategické zásoby. Zpráva podpořila akcie velkých těžařů ropy (ExxonMobil +1,50 %, Chevron +2,19 %), odepisovaly mimo jiné cenné papíry aerolinek, které jsou citlivé na ceny paliv (American Airlines -7,28 %).

Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně. K útoku se přihlásili Húsíové, kteří také tvrdí, že ataky byly vedeny z Jemenu. Spojené státy předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za útokem stojí Írán.

Akcie největší americké automobilky General Motors (-4,20 %) oslabily o více než čtyři procenta. Američtí zaměstnanci podniku v pondělí zahájili první celostátní stávku od roku 2007. Ta uzavřela přes tři desítky výrobních závodů GM v devíti státech USA a dvě desítky dalších zařízení, třeba skladů pro distribuci součástek.

Na devizovém trhu euro kolem 22.00 SELČ ztrácelo vůči dolaru zhruba 0,6 %, pohybovalo se v těsné blízkosti 1,1 USD. Dolar podle agentury Reuters těžil z oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném uvolnění strategických ropných rezerv.

Zdroj: Kurzy.cz