17. května: Tohle potřebujete vědět nejen o pátečním obchodování na amerických burzách

Akcie ve Spojených státech zakončily týden v červených číslech. V průběhu páteční seance se pohybovaly bez jasného směru, ale dolů je s konečnou platností poslala zpráva zpravodajského serveru CNBC, jehož zdroje hovoří o pozastavení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou.

Index Dow v pátek odepsal 0,38 % na 25 764 bodů, širší index S&P 500 klesl o 0,58 % na 2 859,53 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,04 % na 7 816,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,38 % na 15,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,39 %.

Zpráva o problémech v obchodním vyjednávání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami v závěru dne přebila i oznámení, že americký prezident Donald Trump odložil rozhodnutí o zavedení dodatečných cel na dovoz aut a automobilových součástek z EU do Spojených států až o šest měsíců, stejně jako statistiku Michiganské univerzity o spotřebitelské důvěře v USA. Ta se měla v květnu vyšplhat nejvýše za 15 let.

Nedařilo se především akciím průmyslových a technologických firem. Pokles vykázal například největší světový výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-3,04 %) nebo výrobce vojenské techniky General Dynamics (-2,05 %).

Téměř o dvacet procent naopak posílily během prvního obchodního dne akcie čínského kavárenského řetězce Luckin Coffee (+19,88 %).

Za celý týden ztratil index Dow 0,69 %, index S&P klesl o 0,76 % a index Nasdaq Composite se snížil o 1,27 %. Dow klesl již čtvrtý týden za sebou, což představuje nejdelší takovou řadu ztrát za tři roky.

Další článek: Americká střední třída jako ohrožený druh

Zdroj: Kurzy.cz