2. prosince: Tohle potřebujete vědět nejen o pondělním obchodování na amerických burzách

Americké akcie v pondělí oslabily vlivem dat o snížení výroby i stavebních výdajů ve Spojených státech a v reakci na ohlášení amerických cel na ocel a hliník z Argentiny a z Brazílie. Atmosféru na trhu nadále určuje nejistota vyvolaná americko-čínskou obchodní válkou.

Index Dow ztratil 0,96 % a obchodování zakončil na 27 783,04 bodu, širší S&P 500 poklesl o 0,86 % na 3 113,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,12 % na 8 567,99 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 18,15 % na 14,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,82 %.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru v USA v listopadu čtvrtý měsíc za sebou klesla. Objem nových zakázek je přitom na nejnižších hodnotách od roku 2012, vyplynulo ze zprávy Institutu řízení dodávek. Další data ukázala, že investice do stavebnictví v USA se v říjnu proti předchozímu měsíci snížily o 0,8 %.

Americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru oznámil, že USA okamžitě obnoví cla na ocel a hliník z Argentiny a Brazílie kvůli tomu, že tyto země „masivně devalvovaly svou měnu“. Oba jihoamerické státy jsou krokem zaskočeny a chtějí o věci jednat.

Markantně poté stouply akcie ocelářských společností United States Steel (+4,19 %) a AK Steel Holding (+4,71 %).

Optimismus investorů ohledně řešení americko-čínského obchodního sporu minulý týden udržel americké akciové trhy tři dny na nových maximech. V pátek ale vyvolala protesty čínské strany skutečnost, že Trump podepsal zákon schválený Kongresem, který vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu.

Nejmenovaný Trumpův poradce v pondělí nicméně řekl, že dohoda, respektive její první fáze může být stále uzavřena do konce roku.

Další článek: Geopolitická rizika roku 2020: (I) Evropou bez silných lídrů živ je svět
Zdroj: Kurzy.cz