4. prosince: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách

Americké akcie ve středu posílily po předchozích třech poklesech za sebou. Za růstem akciového trhu stál obnovený optimismus investorů ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,53 % na 27 649,78 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,63 % na 3 112,76 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,54 % na 8 566,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,27 % na 14,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 1,77 %. Ceny ropy se zvýšily o zhruba 4 %, zlato a stříbro naopak ztrácely a stejně tak nejsledovanější kryptoměny.

Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje blízké jednání uvedla, že Spojené státy a Čína i přes vyhrocenou rétoriku spějí k uzavření částečné obchodní dohody, která by měla odstranit některá dovozní cla. Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že obchodní rozhovory s Čínou se vyvíjejí „velice dobře“.

„Trh se soustředí na zprávu, která říká, že představitelé Bílého domu jsou mnohem blíže obchodní dohodě,“ uvedl analytik Robert Pavlik ze společnosti SlateStone Wealth.

Akcie společnosti Alphabet (+1,87 %) posílily den poté, co zakladatelé Larry Page a Sergey Brin oznámili odchod z vedení firmy. Mastercard (-0,09 %) oznámil 21% zvýšení kvartální dividendy (z 33 na 40 centů) a nový osmimiliardový program odkupu akcií.

Na devizovém trhu se euro vůči americkému dolaru vyšplhalo na čtyřtýdenní maximum nad 1,11 USD, zatímco britská libra poprvé od května překročila 1,31 USD. Dolar se dostal pod zvýšený tlak kvůli nepříznivým údajům o ekonomice Spojených států. Libra naopak těžila z očekávání, že prosincové parlamentní volby v Británii neskončí patem.

Jednotná evropská měna ve středu vystoupila až na 1,1115 USD. Později však o své zisky přišla a kolem 22.00 SEČ se prodávala za 1,1080 USD. Libra ve stejné době vykazovala nárůst o 0,9 % a pohybovala se těsně nad 1,31 USD.

Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé v USA v listopadu vytvořili zhruba 67 000 pracovních míst, což je nejslabší výsledek za šest měsíců. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že vznikne zhruba 140 000 pracovních míst.

Předvolební průzkumy v Británii signalizují, že vládní konzervativci získají v parlamentu většinu. Investoři doufají, že volby přinesou konec politické nejistoty v zemi.

Zdroj: Kurzy.cz