6. dubna: Tohle potřebujete vědět (nejen) o úterním obchodování v USA

Akcie ve Spojených státech nakonec oslabily. Během dne přitom indexy Dow a S&P 500 stouply na nové rekordy díky příznivé ekonomické statistice z a posilovaly i technologické tituly. Zisky však neudržely, protože mezi investory převážila nervozita ohledně blížící se výsledkové sezóny.

Index Dow klesl o 0,29 % na 33 430,24 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,10 % na 4 073,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 13 698,38 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,17 % na 18,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,658 %.

Ceny ropy se částečně zotavily z pondělního propadu a vzrostly bezmála o procento. Stejnou měrou se zvýšily také dolarové ceny zlata a stříbra. Bitcoin odepsal lehce přes 1 % a obchodoval se nad 58 000 USD.

Na páteční příznivou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA navázaly v úterý další zprávy o aktivitě v sektoru služeb a nových pracovních místech. Mezinárodní měnový fond pak zvýšil výhled globálního ekonomického růstu v letošním roce na šest procent, nejvýše od 70. let.

Podle agentury Refinitiv by zisky firem z indexu S&P 500 měly za první čtvrtletí vzrůst meziročně o 24,2 %. Investoři tak nyní budou čekat, jak silné skutečně výsledky budou.

Indexům Dow a S&P 500 pomáhají v poslední době k růstu rozsáhlá stimulační opatření v USA a rychlé očkování. Někteří investoři se však obávají možného zrychlení inflace a navrhovaného zvýšení daní. Mnoha zemím se navíc nedaří dostat koronavirus pod kontrolu. Kanadský premiér Justin Trudeau v úterý varoval, že jeho země čelí velmi vážné třetí vlně.

Akcie společnosti Snap (+5,12 %) posilovaly po zvýšení doporučení od analytiků z Atlantic Equities, kterým se při zajímavých valuacích líbí posun sociální sítě od platformy pro zasílání zpráv směrem k místu pro komplexní obsah. Energetická firma Phillips 66 (-1,47 %) varovala před hlubší než předpokládanou ztrátou za první čtvrtletí. Southwest Airlines (+1,79 %) povolala zpět z dobrovolné „zálohy“ 209 pilotů, aby mohli nastoupit na začátku června, čeká totiž oživení poptávky po dopravě.

Ne často slýchané hodnocení zaznělo na adresu akcií Tesly (+0,08 %). Podle Craiga Irwina z Roth Capital by akcie automobilky měly stát jen asi 150 USD (aktuálně 691 USD). Investoři podle něj chybně interpretují pozici společnosti jako neohroženou stále rostoucí konkurencí. Smíšeně vyzněl nový report o společnosti Apple (+0,25 %) z dílny Morgan Stanley. Banka čeká letos a napřesrok nově výraznější nárůst tržeb ze segmentu služeb, cílovou cenu ale snížila na 156 USD z předchozích 164 USD (aktuálně 126 USD), protože předpokládá obecný pokles valuací v rámci celého odvětví technologií.

KOMPLETNÍ SHRNUTÍ ÚTERNÍ SEANCE NA WALL STREET: https://www.investicniweb.cz/americke-akcie-6-dubna-2021

Zdroj: Kurzy.cz