8. října: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických burzách

Americké akcie v úterý prudce klesly, relativně příznivé komentáře šéfa centrální banky k možnosti dalšího uvolnění měnové politiky v USA totiž zastínil vývoj obchodního sporu Washingtonu s Pekingem.

Index Dow odepsal 1,19 % na 26 164,04 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,56 % na 2 893,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,67 % na 7 823,78 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,55 % na 20,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o tři bazické body na 1,53 %.

Část ztrát akcie přechodně smazaly, když šéf Fedu Jerome Powell naznačil otevřenost centrální banky dalšímu uvolňování měnové politiky. Snížení úroků neslíbil, naznačil ale, že by Fed mohl opět začít nakupovat aktiva.

„Zdá se, že Powell se nenápadným způsobem pokouší trhu naznačit, že Fed si uvědomuje rizika plynoucí z nepříznivého vývoje a že je ochoten aktivně podpořit růst hospodářství, bude-li to třeba,“ řekl Jason Ware ze společnosti Albion Financial Group.

Negativně na trhy zapůsobila zpráva hongkongského listu South China Morning Post, že Čína od jednání s USA, které má začít ve čtvrtek ve Washingtonu, příliš nečeká. Čínská delegace by podle deníku mohla odejet o den dříve, protože ohledně dohody nepanuje příliš optimismu. Ve stejném duchu se vyjádřil americký prezident Donald Trump, podle nějž je rychlé uzavření obchodní dohody nepravděpodobné.

Na závěrečném poklesu akcií se podepsalo také rozhodnutí amerického ministerstva zahraničí omezit udělování víz představitelům Číny kvůli porušování práv menšiny Ujgurů. Ze stejného důvodu Washington už v pondělí zavedl sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům i firmám, včetně předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.

Ostrá reakce Pekingu v úterý vedla k poklesu akcií společností Intel (-1,77 %), NVIDIA (-3,85 %), Western Digital (-4,26 %) nebo Seagate Technology (-4,49 %). Markantně se propadly akcie výrobce polovodičů Ambarella (-9,49 %).

Zdroj: Kurzy.cz