Babiš a jeho státní firma „vláda s.r.o.“ už začala makať

Je to už nějaký den, kdy máme konečně vládu s důvěrou. Několikaměsíční vládnutí nevládnutí skončilo. Andrej Babiš si vyjednal staronového spojence v ČSSD a s podporou komunistů. Je to dobře a nebo špatně?

Babiš se může těšit z přízně svých voličů od voleb 2013

Hnutí ANO není klasickou partají, která stojí napravo a nebo vlevo. Lidé kolem Babiše a je dost možné, že i samotný Andrej Babiš, koncept vládnutí ve stylu řízení firmy koncipovali již kolem roku 2012 a s tímto konceptem uspěli hned v prvních volbách 2013. Voličům se zalíbila témata, jako jsou úspory, snižování nákladů, zvyšování příjmů, konec korupce, rozkrádání a mnohá další, které političtí protivníci označovali jako populistická.

Populismus není jen o zalíbení se voličům

Politický populismus je znám už se starověku, politikové ve snaze získat hlasy prezentovali témata rádoby tížící jejich voliče. Takoví politici získávali popularitu zastupováním hlasu obyčejných lidí (plebejců) proti urozeným (patriciům) a patřili mezi ně i známý Julius Caesar. Dnešní populistické strany se musí velmi ohánět, aby své sliby ke zlepšení společnosti skutečně plnili. Hnutí ANO se to kupodivu daří …

Babiš ANO a populismus vliv na voby
Babiš a jeho ANO lidem naslibovali a nyní musí makať | foto: super-trefa.cz

Lidé z ANO kolem Babiše vybírají splnitelná témata

Není problém slíbit cokoli, problém je tento slib splnit. A tak ANO vzorně předkládá návrhy takové, aby se voličům zavděčilo. Jelikož už hodně dlouho vládnou v Česku různobarevné vlády, bývá tradiční problém sny a sliby konkrétně naplnit. Proto přichází na řadu koaliční smlouvy, kdy si vládnoucí strany slibují podporu pro své sliby voličům.

Pokud se však nějaký slib nepodaří splnit, zdůvodní se to jednoduše tím, že sněmovna neschválila užitečný návrh a k tomu se přidá, že opozice k tomu má své důvody i takové, že tím kryjí kriminalitu vlastní a nebo jejich kmotrů (chcete-li sponzorů).

Neschválení zákonů není naše vina, říká pravolevý kočkopes ANO

Jednoznačně se dá říct, že ANO má poměrně vzácnou stabilitu voličů. Jelikož není tradiční stranou ukotvenou vlevo (ČSSD, KSČM) a ani napravo (ODS, TOP09), může si brát témata z leva i prava, silná a taková, která navenek voliče mohou trápit. My Češi, národ zlatých ručiček i hospodského nadávání, tak máme unikátní šanci dávat hlas právě hnutí, které podobně jako za Julia Caesara navenek zastupuje nás – obyčejný lid.

Toho ANO využilo v roce 2013 a zrovna tak v podzimních volbách 2017. Víme však komu jsme dali na podzim svůj hlas? (jku)