Babiš přivál svěží vítr. Nyní už vane poněkud zasmrádle

Když Babiš a jeho ANO uspělo ve volbách 2013, byl to nevídaný úspěch. Ale zřejmě očekávaný. Nečasova vláda padla a pravicoví voliči hledali alternativu místo ODS. Nová strana se sice nevymezovala v politickém spektru doprava či doleva, ale vzala ožehavá témata odevšad a přidala populistické sliby zároveň přitahující voliče levice. Český člověk pak mohl smýšlet jednoduše: ten miliardář to přece myslí dobře. Opravdu?

Už v průběhu předvolebního boje jsme byli varování před oligarchizací

V moderním pojetí chápeme oligarchizaci přesně tak, jako ji máme v české politice v podobě Babiše. Majetkoví a jiní prominenti kromě ovládnutí významné části ekonomiky svoji účastí na vládnutí způsobují pokřivení pravidel demokracie, ale i ekonomického trhu a to vždy směrem k vlastním zájmům. V konečném důsledku to přináší jejich trestní nepostižitelnost, jelikož právo je jim nakloněno též.

Neviděli jsme, neslyšeli jsme, chtěli jsme změnu a stále ji chceme!

Voliči nedbali varování a to ani skrze dřívější podobný projekt Věci veřejné Víta Bárty. Může být něco horšího než korupce, lobismus, protekcionismus a byrokracie v podání předchozích vlád ODS a ČSSD?

Voliči chtěli svěží vítr v roce 2013 a znovu i v podzimních volbách 2017. Některé populistické programové sliby ANO splnilo a voliči žádali další změny. Drtivá výhra dala ANO silný mandát a to přes problémy s Čapím hnízdem a dalších kauz kolem Babišova Agrofertu.

Sliby vyšších platů a důchodů zřejmě zabraly

Můžeme se jen domnívat kolik školských pracovníků z těch asi 280 000 dalo hlas ANO a slibům zvýšit platy. Taktéž bezmála 3 milióny důchodců se mohly chytit na slib valorizace důchodců. Kolik pravicových voličů stále nezměnilo názor a nevrátilo se k ODS? Ani Kalousek a jeho TOP09 nelákala. Pro tyto všechny bylo alternativou právě ANO.

Naše pamět je krátká, už jsme zapomněli na EET a kontrolní hlášení DPH?

Jestliže Babiš slíbil řídit stát jako firmu, tak to skoro dodržel. Volal třeba po ochraně státu vůči krácení daní a podvodům s odpočty DPH. Sliboval levnější dálnici a transparentní výběrová řízení. Zavedením EET a hlášení DPH však poštval velkou část živnostníků a firem. Zákaz kouření v hospodách přispěl k zavření mnohých vesnických provozoven. O zpackané zvlněné dálnici do Ostravy ani nemluvě. Odpustili jsme mu a znovu ho volili.

Babiš volby kauza řepka

Oligarcha a předseda vlády v jedné osobě. Jak to jde k sobě?

Samozřejmě každý občan chce žít v právním státu, kde zákon i pravidla platí pro všechny a bez výjimek. Nyní má ANO a Babiš před sebou složité období. Ustát trestní stíhání v kauze Čapího hnízda a nejen to. Znovu se připomínají jiné kauzy spojené právě s jeho dvojí rolí. Namátkou třeba řepka olejná, jejíž trh i za pomocí dotací Agrofert ovládá. Oligarcha na straně jedná a předseda vlády na straně druhé.

Kdo nakonec vyhraje? (jkuc)