Babišův Národní rozvojový fond se zřejmě neomezí jen na banky – rozsah až 50 mld. Kč


Původně zamýšlený bankovní Národní rozvojový fond, se kterým přišel premiér Babiš jako s alternativou k bankovní sektorové dani z dílny ČSSD, by se podle MPO mohl rozrůst do obecnější roviny a měl by být otevřený pro účastníky i mimo bankovní sektor. Zájem o účast ve fondu projevují další subjekty z energetiky, telekomunikací, autoprůmyslu, pojišťovnictví nebo mezi penzijními fondy.

Podle MPO Karla Havlíčka by fond v úvodu mohl operovat s cca 10 mld. , jež by se mohly v průběhu času rozrůst až směrem k 50 mld. .

Vytvoření fondu by MPO rádo zvládlo do konce letošního roku a první investice by mohly spatřit světlo světa v roce 2020.

Podle MPO by fond fungoval pod ČMZRB a jeho chod by řídila investiční rada složená z odborníků na kapitálový trh, placenými z rozvojové banky. Investiční rámec fondu zatím není znám, návrhů budou ale jistě stovky a bude třeba mezi nimi pečlivě volit a vybírat. Preferovány mají být investice do nájemního a sociálního bydlení, vzdělávání a vzdělávací infrastruktury, do stavby silnic a dálnic, na digitalizaci ekonomiky, rozvoj znevýhodněných regionů a na podporu vědy a výzkumu.

Zdroj: Kurzy.cz