Donald Trump hraje se světovou ekonomikou v kostky

Prezident Spojených států je jak podle žebříčku Tradecentrum, tak v souladu s The Economist a Wall Street Journal faktorem číslo jedna pro vývoj světové ekonomiky také v roce 2020. Pozitivní čínská data z tohoto týdne (Caixin PMI) nejprve přiměla analytiky k závěru, že Čína zabránila opakování se prosincového propadu na globálních trzích minulého roku. Nicméně následovalo hned prudké ochlazení pozitivních očekávání, když naopak americká data (ISM) naznačila, že prosinec nemusí plynout pouze v poklidné předvánoční náladě. O slovo se také přihlásil prezident Trump, když poněkud vylekal trhy zavedením daní na argentinskou a brazilskou ocel, v týdnu pak pokračoval prohlášením o clech na francouzské zboží a výroky zamlžující možnost dohody s Čínou.

Pokud jsme se domnívali, že Trump a Xi musí nutně najít kompromis do konce roku, protože oba představitelé největších světových ekonomik hrají hlavně o domácím publikum, zdá se, že jsme se zásadně mýlili. Americký prezident tak zůstává patrně největší hrozbou pro světovou ekonomiku, když nadále působí jako neřízená střela a jeden rozporuplný výrok stíhá druhý, jak ilustruje naše tabulka.

 

Kapitálové trhy na ultrarychlé horské dráze Donalda Trumpa

3. prosince 2019 05:09:09 AM – TRUMP: WE ARE DOING VERY WELL WITH CHINA RIGHT NOW

3. prosince 2019 05:09:18 AM – TRUMP: CHINA TRADE DEAL IS DEPENDENT ON WHETHER I WANT TO MAKE IT

3. prosince 2019 05:09:47 AM – TRUMP: I HAVE NO DEADLINE ON TRADE

3. prosince 2019 05:10:00 AM – TRUMP: PROBABLY BETTER TO WAIT UNTIL AFTER THE ELECTION FOR THE CHINA DEAL

3. prosince 2019 05:10:10 AM – TRUMP: WE WILL SEE WHETHER THE CHINA DEAL IS GOING TO BE RIGHT

3. prosince 2019 05:10:23 AM – TRUMP: I HAVE NO DEADLINE ON CHINA DEAL AND IT MIGHT BE BETTER TO WAIT UNTIL AFTER NOVEMBER 2020 ELECTION

 

Akciové indexy v Evropě a USA propadly poté, co D. TRUMP prohlásil: „better to wait until after the election for the China trade deal.

Evropská Unie, vedle nevyzpytatelného Trumpa, očekává výsledek britských voleb, které prozatím vypadají jako jednoznačná záležitost Toryů. Nicméně i zde se pomalu neproporcionální hladina hlasů přesouvá směrem k pari, a voliči tak dorovnávají diskrepanci mezi konzervativci a labouristy. UK může dokonat dílo zkázy, pokud volby skončí patem, a rozdělená země se tak znovu ocitne v bezvýchodné situaci. Patový výsledek by dále prohloubil skepsi investorů a křehká evropská ekonomika by mohla dostat další ránu, která by ji patrně srazila na kolena.

Optikou posledních dnů není jisté, jestli i tento prosinec výrazně nekoriguje akciové trhy a nezatlačí je výrazně níž, než tomu bylo před rokem.

Michal Dvořák

Je hlavním analytikem společnosti Tradecentrum. Od roku 2013 je rovněž výkonným ředitelem EFEKTA finance SE se specializací na Corporate finance a Supply Chain Management a Credit insurance. Od roku 2017 se podílí na tvorbě algoritmů pro vysokofrekvenční obchodování. Dříve pracoval v řízení rizik KUREG Úvěrové pojišťovny, ve Factoringu České spořitelny a v Leader Investments, kde byl dealerem na devizovém trhu.

Tradecentrum

Je licencovaným obchodníkem, který poskytuje investiční poradenství v řadě zemí světa a poskytuje globální přístup na trhy. Klienti mají možnost obchodovat širokou škálu finančních instrumentů.

To, co je dělá výjimečnými, je především profesionální a individuální přístup ke klientům, kteří jsou naší prioritou a nedílnou součástí naší společnosti.

TradeCentrum je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, což je kyperská investiční firma (CIF) pod dohledem a regulací Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Více informací na: https://tradecentrum.com/cs/

Zdroj: Kurzy.cz