Irán oficiálně ukončil některé své jaderné závazky

Místní média dnes uvedla, že Írán oficiálně ukončil jeden ze svých klíčových závazků k jaderné dohodě z roku 2015. Program byl zahájen za cílem zastavit jaderný program Íránu za výměnu zmírnění ekonomických sankcí vůči zemi.

Úředník, který nebyl jmenován, zdůraznil pozastavení dodržování stropu jaderného obchodu na obohacený uran.

Íránský prezident Hassan Rouhani minulý týden oznámil, že Teherán plánuje opustit některé ze svých závazků vyplývajících z této dohody, oficiálně známý jako JCPOA, tváří v tvář zmrzačujícím sankcím ze strany USA a kampani „nejvyššího tlaku“ ze strany největší ekonomiky světa.  

President Rouhani řekl, že pokud Evropa do 60 dnů nevstoupí do ochrany Íránu před americkými sankcemi – zachránit její ropný a bankovní sektor – země by se vrátila k vyšším úrovním obohacování uranu, což by mohlo vést ke schopnosti vyrábět jaderné bomby.

Írán navrhl překročení limitu obohacování uranu o 3,67%, což je množství povolené na rozvoj civilní jaderné energie. Dosažení jaderných zbraní by nemělo být s tímto navýšením uranu možné s přihlédnutím na techniku, kterou disponuje Irán. Jeho jaderný program je jeden z nejzastaralejších.

Cena ropy WTI se drží pod 62 dolary za barel a tlak vyvíjený americkou administrativou nebyl dostatečný pro zvýšení obav z nedostatku ropy na trhu. Americký prezident ujistil, že výpadek z Iránu bude vykompenzován ropným kartelem OPEC. To však není zcela jisté a vše se oficiálně rozhodne až na setkání ropných producentů kartelu na konci června.  

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

BOSSA

Makléřský dům polské banky ochrany životního prostředí zabývající se obchodováním na devizových, komoditních a akciových trzích. Na českém trhu působí od roku 2012, kde nabízí 130 investičních nástrojů, měny, komodity a akciové indexy. Bossa podléhá dohledu České národní banky ale i polské KNF.

Více informací na: www.bossa.cz

Zdroj: Kurzy.cz