Konec stíhání premiéra Babiše i všech obviněných. Čapí hnízdo nebyl podvod, rozhodli žalobci

Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájemně v podnikání nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik,“ vysvětlil městský státní zástupce v Praze Martin Erazím.

Podle Erazíma se státní zástupce Jaroslav Šaroch, který měl kauzu na starosti, dokázal vypořádat i se závěry zprávy OLAF, aniž by je rozporoval nebo pomíjel. „Po seznámení se s touto právní úvahou jsem si byl nucen položit otázku, zda já osobně bych za tohoto právního stavu na kohokoliv, podal obžalobu. Musel jsem si poctivě odpovědět, že nikoli,“ doplnil Erazím.

I kdyby se podle Erazíma nakonec ukázalo, že v roce 2008 Farma Čapí hnízdo nesplňovala definici pojmu „malý a střední podnik“, nepovažuje za možné komukoliv klást za vinu případné nesprávné posouzení právní otázky. „Proto jsem se v rámci aprobace ztotožnil s právním názorem dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha,“ řekl.

„Rozhodnutí bude po nabytí právní moci předloženo bezodkladně nejvyššímu státnímu zástupci, který má možnost pravomocná rozhodnutí o zastavení trestního stíhání rušit,“ doplnil Erazím.

Na sociálních sítích se již objevují první reakce politiků. „Městské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání osob v kauze Čapí hnízdo. Po letech vyšetřování tak zcela změnilo názor na věc, což se děje v 1 procentu případů. Proto je nyní nutné, aby městské státní zastupitelství změnu takového názoru obhájilo silnými argumenty,“ uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

4. září, Novinky.cz

  1. září, Novinky.cz

1. září, Seznam.cz

Zdroj: Kurzy.cz