Na pražské burze to bylo v týdnu „fifty-fifty“, v očekávání aktualizace indexů

  • akcie CETV druhý týden vévodily pražské burze, jejich letošní výkonnost se přiblížila zpět k 50 %
  • management CETV s dalšími akciovými odměnami
  •  akcie O2 svým pátečním závěrem vyrovnaly svá loňská říjnová minima
  •  fyzické výplaty letošních dividend se v týdnu dočkají akcionáři AVAST a STOCK
  • v pátek dojde ke čtvrtletní aktualizaci indexu PX i PX-TR

Pražská burza si dokázala připsat zisky třetí týden v řadě, když však index PX oproti minulému pátku zakončil výše o nevýrazných 0,17 % na 1051,5 bodu. Vývoj byl nejprve optimističtější, když v úterý se zmiňovaný index vyšplhal i nad hranici 1 060 bodů. Postaraly se o to zejména finanční tituly společně s akciemi ČEZ, nicméně část optimismu postupně vyprchávala. Navíc po šesti týdnech se zpět pod hranici 90 posunuly pro index významné akcie AVAST. Titulu by mohl pomoci očekávaný pondělní přítok z firemních dividend, když přinejmenším část akcionářů bude jistě prostředky reinvestovat.

Finanční dividendové prostředky na pátek vyhlížejí také akcionáři likérky STOCK. Titul se v Praze stal v minulém týdnu nejztrátovějším. Jakoby se najednou přestal již oproti Londýnu obchodovat s prémií, navíc své v přepočtu sehrálo posílení koruny vůči libře na půlroční maximum 28,67 /GBP.

Druhá negativní příčka patří akciím O2, na kterých je stále cítit obava z připravované kmitočtové aukce, která může otevřít dveře dalšímu mobilnímu operátorovi. Sama společnost stále neodkupuje vlastní akcie, přestože ve srovnání s předchozími nákupy se cena v průměru posunula již o 10 % níže.

Index svou vahou výrazně přibrzdily „bronzové“ akcie MONETA, navzdory pozitivní zprávě o zvýšení ratingu banky od Moody´s hned o 3 stupně. Z regulatorního hlášení vyplynulo, že o předchozí růst titulu se mohla částečně postarat britská investiční skupina Schroders, která mírně navýšila podíl v bance na 1,07 %.

Za zmínku stojí také ztrátové akcie PFNONWOVENS, které neprorazily technickou hranici u 760 a začaly mířit zpět ke svým více než 3 letým minimům. Páteční valná hromada dle všeho překvapení ohledně nevyplácení dividend nepřinesla.

 

Počet ztrátových a ziskových emisí zahrnutých v indexu PX byl v týdnu vyrovnaný. Nejvíce opět rostly akcie CETV, kde potěšen mohl být v týdnu zejména TOP management. V rámci motivačního programu si totiž přišel na další akcie zdarma. Tentokrát na více než 70 tisíc, když prodeje části akcií byly realizovány jen za účelem zaplacení daní.Zmínit lze každopádně také pokračující pokles short pozic (podrobnosti zde).

Insider prodeje nicméně pokračovaly na akciích ČEZ. Další tři manažeři využili opční program a obratem získané akcie prodávali. Podrobnosti, včetně souhrnu kolik šlo akcií opět „do trhu“, přineseme v pondělí. Akcie ČEZ se před blížící se valnou hromadou (26.6.), a tedy rozhřešením letošní dividendy, nicméně obchodovaly po téměř 3 měsících zpět nad hranici 550 .

Společně s akciemi ČEZ byly svou vahou největšími podporovateli indexu akcie KB. V týdnu tentokrát jedny z nejvolatilnějších, když se nejprve vyšplhaly na téměř 2 měsíční maxima nad 908 , aby následně propadly na 882 . Konec týdne je však zastihl zpět nad 900 hranicí.

Konkurenční rakouské tituly nakonec vlastně zakončily zeleně neutrálně, když zejména u VIG poslední seance týdne minimalizovala zisky.

Příští týden bude z hlediska firemních zpráv nejspíše strohý. Pražská burza tak zřejmě bude zejména ve vleku zahraničního sentimentu. Živěji lze čekat v pátek v závěrečné aukci, když dojde k plánované čtvrtletní aktualizaci báze hlavních indexů. Likvidita by tak tradičně mohla výrazně stoupnout a úpravy portfolií institucionálních investorů přinést v návaznosti i případné výraznější kurzové pohyby.

 

Zdroj: Kurzy.cz