Novoroční detox aneb jak začít letošní rok zdravěji

S příchodem nového roku můžeme mít pocit, že se cítíme více unavení, jsme bez motivace do cvičení a celkově bez nálady. V těchto případech nám může být nápomocný takzvaný detox, díky kterému nastartujeme metabolismus a odlehčíme našemu tělu nejen po náročných vánočních svátcích.

Odlehčete svému organismu

Užili jste si vánoční svátky plnými doušky a nyní cítíte, že je načase trochu ulevit vašemu organismu? Rozhodně nejste sami. Nadměrná konzumace jídla ve formě cukrů, tuků či dokonce alkoholu se může projevit zejména únavou, problémy se zažíváním nebo přibíráním na váze. Pokud jste to od Vánoc ještě nezvládli, je nevyšší čas upravit váš jídelníček a přidat do něj potraviny, které vám s očistou organismu dokážou snadno pomoci.

Dieta není třeba

Očistou organismu samozřejmě nemyslíme žádné drastické diety nebo přílišné omezování v jídle. Měli bychom se především zaměřit na to, které potraviny do jídelníčku zařazovat, a kterým se naopak vyhýbat. Základem zdravého jídelníčku je přirozená strava, která je bohatá zejména na bílkoviny, vlákninu, ovoce, zeleninu a kvalitní tuky. Jakmile budeme jíst dostatek bílkovin a zdravých tuků, budeme dostatečně sytí a dodáme tělu vše, co potřebuje. Z toho důvodu nebudeme mít nezvladatelné chutě na sladké a další potraviny, které jsou pro naše zdraví nevhodné.

Jak na správný detox?

Při správném detoxu bychom měli omezit určité potraviny, mezi které patří např. sladkosti, uzeniny, bílé pečivo, alkohol, kávu apod. Namísto sladkých šťáv a limonád zvolte čistou vodu nebo bylinné čaje. Pokud vám samotná voda nechutná, přidejte do ní nakrájené čerstvé ovoce a lístky máty. Myslete také na to, zda přijímáte tekutin dostatek. Namísto běžně kupovaných sušenek si upečte zdravé sušenky z ovesných vloček, které mohou být doslazeny např. kokosovým cukrem či agáve sirupem.

Přidejte pohyb a vyhněte se stresu

Ke správnému detoxu patří samozřejmě také pravidelný pohyb. Ten může být ve formě pravidelného cvičení nebo dlouhých procházek na čerstvém vzduchu. Je však třeba klást důraz také na kvalitní odpočinek a dostatek spánku. Pokuste se zbytečně neponocovat a co nejvíce se vyhýbejte stresovým situacím.

Zkuste zařadit zelené potraviny

Zelené potraviny jsou čistě přírodní produkty, které se pyšní vysokým obsahem vitamínů a jsou doslova nabité živinami, které náš organismus potřebuje pro správné fungování. Obsahují mimo jiné také chlorofyl, který má na svědomí nejen jejich zelenou barvu, ale zároveň je naprosto ideálním pomocníkem právě při detoxikaci našeho organismu. Mezi zelené potraviny patří například chlorella, mladý ječmen nebo spirulina. Konkrétně spirulina je významným zdrojem rostlinných bílkovin a výborným antioxidantem. Je vhodná také jako součást jídelníčku při redukční dietě. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří si předsevzali rozloučit se v novém roce s přebytečnými kilogramy, neváhejte jejími účinky své snažení podpořit.

A jak se po v novém roce cítíte vy?