Proč americký prezident dokonale zaskočil akciové trhy

Silné propady na světových akciových trzích v závěru loňského roku vystřídal v letošním roce vydatný růst. Akcie v čele s USA se prakticky bez jediného zakolísání svezly na vlně velkého optimismu: akciové indexy Standard & Poor’s 500 i hlavní panevropský index si během uplynulých čtyřech měsíců připsaly úctyhodných 15 a více procent.

Trhy podpořila nejen vstřícnější politika centrálních bank, které dále snížily pravděpodobnost zvyšování sazeb, ale rovněž lepší firemní výsledky. Mimořádně důležitou roli sehrál sled pozitivních zpráv ohledně dobře se vyvíjejících obchodních jednáních mezi USA a Čínou. Svou trochou do mlýna přispěla také rychle rostoucí cena ropy, která příznivě ovlivnila energetické tituly.

Aby vše nebylo zahaleno jen do růžového závoje, zaskočil dokonale během minulého týdne světové trhy prezident Spojených států, Donald Trump. Americká vláda nečekaně oznámila zvýšení cel z 10 % na 25 % na dovoz čínského zboží do země v objemu 200 mld. USD. To okamžitě odstartovalo výprodeje napříč všemi světovými regiony.

Myslíme si však, že trhy stále považují za nejpravděpodobnější scénář, podle něhož obě velmoci dosáhnou vzájemné dohody. Byť to bude zjevně v delším horizontu a vyjednávání nebudou tak snadná, jak ještě před pár dny investoři očekávali.

Pro nejbližší týdny je potřeba připravit se na výrazně vyšší volatilitu trhů, a to oběma směry. Výsledková sezóna firem je za námi a považujeme za velice pravděpodobné, že USA a Čína vzájemnou dohodu neuspěchají.

Náš základní scénář tedy zahrnuje krátkodobou korekci na trzích před tím, než se situace začne lepšit. Investoři budou bedlivě sledovat mj. také komentáře ze strany USA na adresu cel na automobily dovážených z Evropské unie. Termín je aktuálně stanoven na 18. května.

Patrik Hudec

Patrik Hudec

Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.

Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo LYNX

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.

Zdroj: Kurzy.cz