Provozovatel skiareálů TMR zisk akcionářům opět nevyplatí

Akcionáři slovenské společnosti Tatry mountain resorts (TMR), která mj. provozuje lyžařská střediska či hotely na Slovensku, v České republice a v Polsku schválili na valné hromadě předkládané návrhy představenstva. Dozvěděli se zároveň údaje o zimní sezóně a výhled hospodaření v celém současném fiskálním roce.

Za minulý fiskální rok 2017/18 končící k loňskému 31. říjnu mateřská společnost meziročně snížila čistý zisk o zhruba 18 % na 7,57 mil. EUR (194 mil. ). Akcionáři rozhodli, že po přídělech především do rezervního či sociálního fondu zbylých více než 6,5 mil. EUR ponechá společnost na účtu nerozděleného zisku. Opakuje se tak vlastně situace z předchozích několika let, kdy se akcionáři dividendy nedočkali. Naposledy se firma o zisk podělila v roce 2014, kdy kromě dividendy došlo především na rozdělení části základního jmění, resp. v této souvislosti k výplatě 26 EUR na každou akcii. Změna kapitálové struktury, resp. zvýšení zadlužení formou následně vydaných dluhopisů, k dividendové politice nakloněno zatím není…

Růstová zimní sezóna

Příhodné počasí letošní zimy pozitivně ovlivnilo i příjmy společnosti. Dle předběžných údajů TMR zvýšila v zimní sezóně celkové příjmy meziročně o 6,5 %. Ke zlepšení došlo téměř ve všech segmentech. Nejvíce v restauracích skupiny (+9,5 %) a horských střediscích (+7,8 %), přestože návštěvnost v posledně zmiňovaných mírně klesla (-0,7 %).

Příliš nelákaly zábavní parky, když meziročně přišlo o 4,9 % méně návštěvníků. Nejznámější Tatralandia tak snížila příjmy o 2,9 %.

Výhled na fiskální rok 2018/19

Management společnosti si dal za cíl pokračovat v navyšování hospodaření. Letos by celá skupina měla dosáhnout výnosů 120 mil. EUR (3,08 mld. EUR), tedy o 10,9 % více oproti minulému roku. Z hlediska zisku EBITDA (zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací) očekává nárůst o 8,3 % na 37 mil. EUR (950 mil. ).

Akcie TMR na svém domovském trhu v Bratislavě v pátek zakončily na 29,20 EUR. Na pražské burze je posledním kurzem 760 , když nabídka s poptávkou se již delší dobu nesešla. Poslední obchod proběhl naposledy v pátek 12. dubna.

 

Zdroj: Kurzy.cz