Shiller: Co by druhé Trumpovo vítězství přineslo akciím

Pokud současný americký prezident Donald Trump vyhraje další prezidentské volby, mohlo by to vést k pokračování býčího trhu a oddálení recese. Pro CNBC to uvedl ekonom Robert Shiller, který je znám zejména díky své práci v oblasti behaviorálních financí. Podle jeho názoru by se Wall Street v případě Trumpova znovuzvolení těšila z jeho ekonomické politiky.

Dalším důvodem, proč by prodloužení Trumpovy vlády mohlo akciím pomoci, je monetární politika. Podle Shillera může totiž dojít k tomu, že po skončení funkčního období současného šéfa Fedu Jeroma Powella jej Trump vymění. A to za člověka, který bude více nakloněn stimulačním krokům než Powell. Ekonom zároveň dodal, že současný prezident je „modelem extravagantního života a utrácení a takové věci akciím prospívají“.
CNBC poukazuje i na analýzu banky Goldman Sachs, podle které má nyní Donald Trump ohledně dalších voleb „mírnou výhodu“. Ta pramení z toho, že „současný prezident má automatický bonus ve výši 5 – 6 procentních bodů voličské podpory“. Vedle toho by Trumpovi také měla pomoci poměrně silná ekonomika. Shiller k tomu dodal, že během vlády nynějšího prezidenta došlo i k velkým korekcím akciového trhu. Nakonec ale bude záležet na tom, zda nepůjde o předzvěst „něčeho většího“.
Shiller dříve srovnával euforický vývoj ve dvacátých letech minulého století se současným děním na akciovém trhu a podle CNBC stále vážně hovoří o možnosti přicházející recese. Na počátku března konkrétně odhadoval, že pravděpodobnost recese v následujících 18 měsících se pohybuje kolem 50 %. I nyní podle něj představuje hlavní riziko, kterému akcie čelí. „Skončila doba, kdy jsme se cítili velmi bezpeční. Na trhu po určitou dobu panovala nízká volatilita. Nyní se ovšem nacházíme v období, kdy máme za sebou otřes. Dáváme se z toho dohromady a čekáme, jakým směrem se věci vydají,“ uvedl Shiller. Dojít by pak podle něj mohlo i k tomu, že obavy z recese těžce dolehnou na sentiment. A to natolik, že se rozjede sebenaplňující se proroctví, což samo o sobě dokáže ekonomiku do recese poslat.

Zdroj: CNBC

Zdroj: Kurzy.cz