Silničáři před zimou opravují, co jde.

Hned na začátku týdne se silnice v Česku opět totálně ucpaly. Silničáři totiž chtějí stihnout opravy, dokud je k tomu ještě vhodné počasí. Jenže na mnoha místech se souběžně rekonstruovalo hned několik silnic najednou, na což doplatili řidiči.

Podle odborníků je na vině hlavně špatná koordinace mezi státem, kraji a obcemi. Stále totiž chybí jednotný informační systém, který by opravy evidoval. Dálnice a silnice prvních tříd spravuje stát. Kraje pak takzvané dvojky a trojky a obce se starají o místní komunikace. 

„Je to o nepředvídatelnosti, kdy získáte stavební povolení, peníze a je to mnohdy těmi jednotlivými orgány nekoordinovatelné a nepředvídatelné,“ uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.

Často pak dochází k tomu, že stát, kraje i obce se v případě komplikací dohadují, kdo za problém nese odpovědnost. „Ani Ředitelství silnic a dálnic si nekoordinuje ty případné opravy a pak dochází k tomu, že v úseku z Karlových Varů do Prahy je uzavírek pět,“ prohlásila předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová.

„Vždycky dopředu avizujeme, kdy jaké dopravy děláme, zajišťujeme objízdné trasy, ale ve výjimečných případech se stane, že v těch oblastech se ten konkrétní kraj dá do nějaké konkrétní dopravy, která není vhodná v souběhu s naší dopravou,“ nesouhlasil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Chyba je prý také v úřadech. K tomu, kde stavba bude, se totiž úředník dostane až v momentě, kdy opravu silnice povoluje. Podle odborníků by pomohl jednotný systému, který by opravy všech silnic celostátně evidoval. Žádný takový totiž zatím není.

Míst, kde stát nekoordinoval opravy silnic s kraji nebo obcemi, je po celé republice hodně. A na zmatky kvůli tomu pak doplácejí kromě projíždějících řidičů i místní obyvatelé. Někde se ani nemohou dostat ke svým domovům.

Takovým příkladem mohou být obce Vašírov, Tuchlovice a Lány – dostat se do těchto tří vesnic ve středních Čechách je takřka nadlidský úkol. Všude okolo jsou rozkopané silnice. Navíc se tam nedostanete ani z dálnice D6, která vede okolo. I tam se opravují sjezdy.

Místní tak „kufrují“ po objížďkách a mezi různými uzavírkami najedou denně i desítky kilometrů navíc. Kvůli několika souběžně probíhajícím opravám se na řadě míst tvoří kolony, řidiči se tak musí obrnit trpělivostí. 

Zdroj: Kurzy.cz