Souhrn 23.9. – akciový svět včetně BCPP se obává ekonomické recese, euro silně oslabuje k dolaru, ropa se propadá pod 86 USD, zlato klesá kvůli sílícímu dolaru


Pražská burza zakončila další týden ve výrazně negativní náladě, která vycházela z obdobně negativní náladě v zahraničí.Evropské akciové trhy dnes výrazně oslabily. V červeném se ocitly všechny hlavní sektory v čele s ropným sektorem, který odepisuje přes 4% s ohledem na propad cen ropy. Investoři se po týdnu centrálních bank obávají, že rostoucí sazby, kterými se hlavní centrální banky v čele s Fedem snaží zkrotit inflaci, způsobí ve finále zpomalení ekonomického růstu nebo dokonce recesi a to v globálním měřítku. Podle některých odhadů se například riziko recese v USA zvýšilo nad 50%. Britská ve snaze podpořit skomírající ekonomiku přichází s programem daňových škrtů, úlev a podpory investic. Trh odhaduje, že ostrovní ekonomika ve 3Q fakticky vstoupí do recese, když vykáže druhý kvartál po sobě pokles (ve 2Q -0,1%)

US akciové trhy se ke všeobecnému poklesu přidávají nehledě na překvapivě příznivá předstihová data PMI. Podle některých odhadů riziko pádu americké ekonomiky do recese v příštím roce vzrostlo výrazněji nad již zmíněných 50% směrem k 80%. Hlavní zásluhu na tom má Fed, který to zjevně přehnal se svou snahou podpořit ekonomiku a růst cen. Nyní se zase příliš razantně snaží své přestřelení řešit, což by mohlo vést k již zmíněné ekonomické recesi.

Euro v reakci na výše uvedené výrazněji oslabuje vůči dolaru a klesá stále houběji pod úroveň vzájemné parity. ECB už nyní za Fedem výrazně pokulhává a podle některých analytiků to tak zůstane, protože evropská ekonomika, na rozdíl od té americké, není ve stejně dobré respektive silné kondici a ECB nebude moci tolik proti inflaci zatlačit. Vzájemný úrokový diferenciál se tak bude dále zvětšovat. Evropa je také výrazně více vystavena riziku možné recese než největší ekonomika světa, což dále snižuje atraktivitu eura ve prospěch zelených bankovek.
Koruna k euru v první polovině dne nejistá, ale později silnější. K dolaru koruna výrazněji oslabuje směrem nad hranici 25 CZK/USD.

Online graf kurzu usd/eur Online graf kurzu eur Online graf kurzu usd

Ropa v obavách z možné evropské potažmo celosvětové recese výrazně oslabuje. Brent se propadá až pod hranici 86 USD za barel. Posilující dolar působí také negativním směrem.

Zlato reaguje výrazným oslabením primárně především na silné posilování dolaru, které tradičně komoditním trhům nesvědčí.

Ropa Zlato

BCPP se svezla s obecným evropským poklesem v čele s bankovním sektorem. Ten kromě výše zmíněných obav z možné recese oslabuje také v reakci na zamítavou reakci členů vlády k bankami navrhované pomoci státu v rozsahu cca 50 mld. místo zařazení bankovního sektoru do diskutované mimořádné daně z mimořádných zisků. Ministr financí Stanjura zatím stále uvádí, že pro tzv. „windfall tax“ se počítá se sektory energetiky, bank, rafinerií, distributorů PHM a zřejmě také těžebních společností. Vláda si od takové daně slibuje navýšení příjmů rozpočtu o cca 80-100 mld .

online index px

Komentáře k dennímu dění na trzích a hlavní zprávy:
12.h – Evropa včetně BCPP výrazněji klesá v obavách z možné recese, euro silně oslabuje, ropa a zlato se propadají

Vladimír Urbánek

V „oboru“ posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.

Zdroj: Kurzy.cz