Toskánsko – to je i ostrov Elba

Až vás opékání na pláži přestane bavit nebo sluníčko zaleze za nečetné mraky, podívejte se po okolí. Sečtělejší asi ví, že zde asi 10 měsíců v roce 1814 pobýval Napoleon Bonaparte v nuceném exilu. Toskánsko má své ostrovy a ostrov k nim patří. Byla by to  totiž věčná škoda se pouze válet s občasným smočením v příjemně vyhřátém Tyrhénském moři.

Ostrov Elba má zajímavou historii

Ostrov Elba znali už ve starověku Etruskové, kteří na ostrově těžili železnou rudu. Ostatně ti původně osídlili i Toskánsko. V tom poté pokračovali Římané okolo 480 př.n.l. Samotný název Elba se používá asi od 6. století. Na ostrově se vystřídali Saracéni, Pisané, Appiané a od roku 1603 i Španělé za vlády Filipa II. V roce 1802 ji dobili Francouzi, posléze se stala součástí Toskánského knížectví a od roku 1860 pak součástí sjednoceného Italského království.

Kam to vlastně jedeme?

Nevím jak vy, ale pokud někam cestují, vždycky se seznámím s místem předem. Kromě historie se podívám do mapy a samozřejmě i na okolí. U leteckých zájezdu je to snadnější, vysadí nás na letišti a pak přepraví na hotel. U cestování vlastním autem je však důležité vědět kam jedu a co nás čeká: tunely, trajekty, placené úseky i výluky. V neposlední řadě se podívám kam za výlety a nebo i zajímavosti v okolí.

Karlštejn nebo Bouzov znáte, ale co tak ?

Na Elbě je památek samozřejmě víc než tato vila, kde mimochodem Napoleon pobýval taky. Jestli si při svém pobytu při vaší dovolené vyberete třeba hrad, pevnost, jeskyně a nebo třeba zvolíte procházku historickými centry měst, už to je rozhodně zpestření vaší dovolené. (jku, foto: kik)

elba villa demidoff