US Sněmovna schválila impeachement prezidenta Donalda Trumpa. PRO bylo i 10 Republikánů

Podle agenturních zpráv americká Sněmovna dnes odsouhlasila proces impeachementu (odvolání) dosavadního prezidenta Donalda Trumpa. Sněmovna jej vidí ze závažných kriminálních činů podněcování nepokojů, při kterých minulý víkend rozvášněný dav jeho příznivců násilně obsadil budovu Kongresu a přerušil probíhající jednání zákonodárců. Během souvisejících nepokojů zemřelo 5 osob.Vysvětlující dokument uvádí, „Prezident Trump vážně ohrozil bezpečnost Spojených států amerických, jejich institucí a vlády. Ohrozil integritu demokratického systému, zasáhl do mírového přechodu moci a ohrozil vládu,“.Podle agenturních zpráv byl finální výsledek hlasování 232:197. Pro odvolání bylo všech 220 Demokratů a také 10 Republikánů.

Trump je vůbec první americkým prezidentem, který institutu impeachementu během svého úřadování čelí hned dvojnásobně. Poprvé to bylo před 13 měsíci. ‚

O případném odvolání prezidenta Trumpa z funkce bude nyní jednat Senát, který by tak měl učinit neprodleně. Řádná schůze je naplánována na 19. ledna, tedy pouhý den před inaugurací nového prezidenta Joe Bidena. Probíhají snahy o dřívější svolání schůze.

Výsledek hlasování v Senátu je po posledních volbách nejistý. Síly obou stran jsou v podstatě vyrovnané a není vůbec jasné, jak budou hlasovat někteří Republikáni, kteří jsou dlouhodobě k osobě Donalda Trumpa kritičtí. Pro odvolání se musí vyslovit 2:3 senátorů.

Zdroj: Kurzy.cz