Zlato: raketový růst!

Nejprve události posledního týdne…

Víte, že věci nejsou dobré, když CHF oslabí proti USD o 2% za den. Přes minulý víkend FDIC (obdoba našeho pojištění vkladů) s FED a po konzultaci s Bidenovou vládou (Janet Yellen) domluvili vyplacení všech věřitelů zkrachovalé SIVB (Silicon Valley Bank). Další do problémů se díky nákaze dostala First Republic Bank, které 30mld dolarů slíbily „top tier banks“ (JP Morgan a další). 

SIVB si nedokázala ohlídat rizika vyplývající ze zvyšování základní úrokové sazby, něco naprosto samozřejmého pro Tier 1 banky, a přestože její bilanční suma byla pod 250mld dolarů, spadala tedy do Tier 2, mezi banky, které nejsou systemicky rizikové a mají řádově nižší regulaci, rozhodl se FDIC s FED vyplatit nejen pojištěné vklady (do 250 tisíc USD), ale všechny vklady na účtech u banky v plné výši, protože usoudil, že je koneckonců systemicky důležitá. Zajímavé je, že banka držela svoji bilanční sumu dlouhodobě vždy pod zákonným limitem přísnějších regulací, které byly Trumpem, ne zrovna chytře, když se na to díváme zpětně, zvýšeny z 50 na oněch 250mld USD.

Nejen, že to způsobí do budoucna morální hazard při řízení bank, způsobuje to už v současné chvíli problém americkým regionálním bankám, kterým odtékají velcí vkladatelé a přesouvají své vklady do velkých, Tier 1 bank, v racionálním očekávání, že když se do problémů dostane velká banka, vláda je kvůli zachování paniky, bez ohledu na předem nastavená pravidla (která v zájmu „dobra“ poruší), plně vyplatí.

Úleva se minulý týden střídala s nervozitou podle toho, jak zprávy postupně vyplouvaly na povrch. Napětí ohledně zdraví bank se dále prohlubovalo v souvislosti se švýcarskou Credit-Suisse, jež je problémovým dítětem evropského bankovnictví již delší dobu. Vzhledem ke zvýšenému napětí však došlo přecenění možnosti jejího úpadku, akciový kapitál nikdo (ani Saúdové) nechtěl navýšit, až SNB (Švýcarská centrální banka) poskytla záchranných 50mld EUR. Soudilo se, že vzhledem k bilanční sumě okolo 800mld EUR to stejně nebude stačit, a poslední zprávy mluví o domlouvání krizové fúze s UBS. Švýcary to bude „něco stát“ a tudíž onen pokles v hodnotě franku.

Co to znamená pro zlato (stříbro a bitcoin)?!

Ohrožení finančního zprostředkování přirozeně vede k znovuobjevení role zlata jako bezpečného přístavu. Budu citovat John Pierce Morgana v americkém kongresu v roce 1912: „ jsou peníze. Všechno ostatní je dluh.“ To znamená z opačného pohledu: peníze jsou pohledávkou, kterou má jejich držitel vůči někomu. Vládě, která slibuje, že budou mít hodnotu si za ně něco v budoucnu koupit, nebo bance, která slibuje vám je vyplatit, pokud o to požádáte. Nyní nastává doba přehodnocování pravděpodobností těchto scénářů.

Na rychlost zhodnocení v minulých dnech, v podstatě růst o 10% z hladiny 1800$/oz na 1980$/oz, pak měla vliv také přeprodanost zlata. CTAs (spekulanti s futures) a ETFs (burzovní fondy) měli v relaci k minulosti velice nízké pozice a na spekulativním trhu se zlatem převládala beznaděj. Zlato drželi drobné nákupy fyzického zlata a nákupy centrálních bank. To se však rázem obrátilo a CTAs (strategie následující trend) začali pravděpodobně (dozvíme se v úterý ze zpětných dat) uzavírat krátké pozice a prodlužovat dlouhé.

 

Se zlatem se pochopitelně svezlo i stříbro. Ovšem záhadně také bitcoin a ostatní kryptoměny, ačkoliv jedna z dalších krachujících bank, vlastně dvě, kromě Silvergate i Signiture bank, byly důležitým spojencem kryptoměnového světa s tradičním bankovnictvím. Také z toho důvodu stablecoin USDC po nějakou dobu ztrácela kontakt s paritou, což bývá předzvěstí imploze. Domnívám se, že v tomto případě trh klade důraz na efekt snížení věrohodnosti tradičního finančního systému (TradFi) a podceňuje efekt likvidity, na kterém jsou kryptoměny silně závislé (lze zjistit z korelací). Likvidita v bankovním sektoru (a tudíž v ekonomice) totiž z výše uvedených příčin vysychá, protože banky se snaží zabezpečit proti rizikům očekávaného či nečekaného odlivu vkladů.

Máte na to názor? Podělte se prosím v komentářích nebo v chatu na našem substacku.

 

Richard Vrdlovec je ředitel GOLDA.IO (Spoření do zlata) a investiční ředitel Zajišťovacího fondu

Zdroje twitter.com/capconcz, goldaio.substack.com; fb.com/capconcz, instagram.com/golda.io 

Zdroj: Kurzy.cz