Pitný režim v horkých dnech je velmi důležitý. Na co máte chuť?

V zimě nadáváme na mráz a přívaly sněhu. V létě pro změnu na horké dny. Přitom se jedná o obvyklé střídání ročních období typické pro naše kraje. Výheň je pro nás středoevropany nepříjemnou lapálií. Vhodná skladba potravin a dostatečný pitný režim tekutin nám pomůže horko lépe snášet. Co tedy jíst a pít?

 Když je horko pomůže ledová kávaPitný režim a káva? I toto je možné …

Odborníci už dříve změnili názor na povinné asi 2,5 litry tekutin denně pro dospělého. Dnes je tato dávka individuální u každého z nás. Ale u horkých dnů platí obzvláště přísný pitný režim. Dokonce dříve kritizovaná káva se při 3-4 šálcích denně také považuje za tekutinu, byť mírně způsobuje dehydrataci. Zde však vyváženou novými studiemi, že tato dávka snižuje riziko rozvoje Alzheimerovy choroby.

Za dobrý tip se dá považovat ledová káva. Jednak obsahuje dávku vaší oblíbené kávy a taky příjemně osvěží. Že si ji nemůžete připravit doma? To ale není pravda. Pokud netrváte na našlehané pěně, kávu prostě zchlaďte několika kostkami ledu. Ale použít můžete i jednoduchý šejkr třeba ze zavařovací sklenice se závitem.

Příjem tekutin na mnoho způsobů

Výčet doporučených tekutin je poměrně široký a můžeme ho různě kombinovat a střídat.

Minerálky jsou vítány a je vhodné je kombinovat s nesycenou nebo obyčejnou kohoutkovou vodou o teplotě 15 až 20°C. Pár lístků meduňky nebo máty jsou vítány.

Sladší nápoje, neboť tyto způsobují žízeň a tedy jakoby dávkují další příjem tekutiny. Sem patří třeba džusy nebo použijte odšťavňovače na ovoce i zeleninu. Tyto nápoje ale raději řeďte vodou.

Čaje na všechny způsoby, vzpomeňte na arabské země, kde je horko taky, tam se čaj popíjí pořád. Čaj můžete pít vlažný či studený. Na výběr máte ovocné, bylinné či třeba zelené čaje.

Pivo jako oblíbený český nápoj s mírou. Obsahuje minerály a další zdraví prospěšné látky, ale způsobuje chuť na další, což je z hlediska příjmu tekutiny v pořádku, nicméně větší dávky dehydratují. Vhodná budou spíše piva nízkostupňová, nealkoholická a nebo ochucená.

džus nahradí jídlo

Na co si dát pozor při příjmu tekutin v horkých dnech

Kromě doporučených tekutin máme i nepříliš vhodné a to hned z několika důvodu.

Chladné až ledové nápoje nedoporučujeme, způsobují letní angíny i možné komplikace lokálního podchlazení trávící soustavy a tedy křeče a průjmy.

Alkohol ve vysokých dávkách dehydratuje organismus! Když už ano, tak lehké víno jako střik a nebo longdrinky. Ale opět všeho s mírou! Udržovat pitný režim pouze pitím piva není zrovna rozumná volba.

Jíst můžeme všechno, tedy pokud máme hlad

Velmi často se setkáváme s tím, že v horkých dnech nemáme hlad. Je to celkem přirozená reakce organismu na horko. Dá se přirovnat nemoci, kde se tělo brání virům či bakteriím a kdy taky často nemáme hlad. U horka se tělo brání zvýšenému teplu. Zpracování potravy je zbytečná námaha a proto nám mozek dává impuls k nechutenství.

Nic se neděje hrozného. Vhod však přijde třeba vlažný masový vývar, osvěží nás chladnější ovoce nebo zelenina i hustá šťávy z nich. Dobrý tipem může být svěží polévka či salát z okurky a kefíru (zakysané smetany) se lžičkou octa, špetkou soli a pepře.

Na druhou stranu pozor na špatně upravené maso při grilování a nebo z fastfoodů na koupalištích nebo festivalech. Může vám způsobit nepříjemné trávící obtíže.

A co vy, jaké tipy máte na jídlo a pití? (jku)