NATO bez USA: Kam směřuje Evropa a Česko?
NATO by mohlo brzy přijít o svého hlavního spojence – Spojené státy. Několik hodin po telefonátu mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem přinesla americká stanice NBC výbušnou zprávu: podle zdrojů z Pentagonu Bílý dům zvažuje, že USA opustí vedoucí roli v NATO, a možná i celou alianci. Je to první krok k vystoupení? Zdá se, že Trump si spočítal, že válka s Ruskem se nevyplácí, ale obchod ano – jeho vyjednavač už oznámil, že součástí dohod bude zrušení sankcí. Co na to premiér Petr Fiala a jeho vláda?
NATO a Evropa jako přítěž pro USA
Evropské země, vedené „pomatenými liberálními vládami“, jsou pro Američany podle této logiky jen přítěží – „koule u nohy“, která USA může zatáhnout do prohrané války s jadernou velmocí Ruskem, za níž stojí ekonomická supervelmoc Čína. Trump vidí v Rusku partnera s nevyčerpatelnými zdroji od Arktidy po Ukrajinu a nemá problém omezit zbraňové dodávky Ukrajině, jen aby Putina usmířil. Co může EU nabídnout? Green Deal? LGBT agendu? Nebo snad třetí světovou válku? Zatímco Trump mění priority, Fiala a jeho parta volají po zbrojení – klidně na úkor důchodů – a spoléhají na NATO, které možná brzy přestane existovat v této podobě.
Konec NATO a nebo jen silná rétorika Donalda Trumpa?
Rusko má Čínu a teď možná i USA. Bruselským elitám ale jejich idiocie zjevně nedochází – vážně si myslí, že ozbrojí Evropu a porazí Rusko bez podpory NATO? Fiala věří, že stíhačky a vzdušné systémy nás zachrání, ale co když je Trump jednoduše „vypne“, jako to udělal Ukrajině? Pokud přijmeme tezi, že Rusko je pro Evropu hrozbou, bez USA – klíčového spojence z dob osvobození od fašismu – se neobejdeme. Jenže jak reálná tahle hrozba je? A co konkrétně ohrožuje Česko?

Krach společného jednání o obraně Česka
Tato stěžejní otázka měla zřejmě zaznít i na středečním mimořádném zasedání poslanecké sněmovny. Ale nezazněla. Vládní koalice totiž neumožnila veřejné projednávání. Opoziční ANO a SPD tedy opustili sál a zasedání na téma obrany a za účasti prezidenta Petra Pavla se tedy uskutečnilo bez nich. Petr Pavel dokonce kritizoval postup vládní koalice, jelikož podle něho tam sice zazněly utajované informace, ale na druhou stranu se mohlo celé zasedání rozdělit na část veřejnou a neveřejnou. Ochota vládní koalice řešit obranu společně s opozicí byla tedy opět pouze hraná. Opět tedy nevíme, co nás konkrétně ohrožuje. Nebo ano?
Co je tedy reálná hrozba?
Přitom bychom se asi měli ptát jinak. Není větší hrozbou islamismus už přímo v Evropě? Nebo zelená ideologie a horlivý liberalismus, které oslabují naši soběstačnost? Dokud si napříč Českem tyto otázky poctivě nezodpovíme, spoléhání na NATO – nebo na kohokoli jiného – je jen iluzí. Pokud USA skutečně alianci opustí, musíme postavit vlastní obranu. Jinak nám zbydou jen prázdné sliby a plán na prohranou válku, kterou nikdo nechce vést.