Je nemocný prezident Miloš Zeman terčem připravovaného ústavního puče?
Aktuální zdravotní stav Miloše Zemana je probírán ze všech stran. Je prezident schopen vykonávat svůj úřad nebo nikoli? Mají mu být proto prezidentské pravomoci dočasně odňaty nebo ponechány.
Nejasnosti do této situace vnáší zejména prezidentská kancelář vedená Vratislavem Mynářem a samozřejmě i nejbližší okolí prezidenta. Jmenovitě Jiří Ovčáček, který veřejnost po opakovaných hospitalizacích prezidenta v nemocnici mate biblickým citáty. Pochybnosti o výběru nejbližších spolupracovníků trvají prakticky od uvedení M. Zemana do úřadu. Další kontroverzní postavu Martina Nejedlého, držitel diplomatického pasu s napojením na Rusko, považuje za bezpečnostní riziko nejen BIS, ale i západní rozvědky. Kancléř Mynář po celou dobu vykonává svoji funkci pouze s bezpečnostní prověrkou stupně „vyhrazené“. Národní bezpečnostní úřad ale označil způsob práce v prezidentské kanceláři v souladu se zákonem a dodržují se veškerá pravidla pro nakládání s utajovanými informacemi.
Hodně by pomohlo, kdyby prezidentská kancelář vystupovala vstřícněji a poskytovala relevantní informace. Na druhou stranu jestliže si Miloš Zeman jako člověk nepřeje, aby byla sdělena diagnóza, měl by svolit alespoň k uveřejnění informací, které budou jasné a vypovídající. Nicméně i Václav Havel byl opakovaně hospitalizován a veřejnost taky dlouho nevěděla, jak na tom vlastně je. Manželka prezidenta Ivana Zemanová prohlásila zkráceně „je to vážné a chce to čas“ a situaci tedy taky moc nepomohla. Zveřejnění videa dokumentujícího osobní podpis prezidenta na dokumentu svolávajícího jednání PS na 8.11.2021 mělo přijít daleko dříve. Zároveň je celá situace kolem podpisu komplikována tím, že kancléř Mynář už v té době měl informaci, že prezident je podle názoru lékařů „neschopen“ úřadovat a zároveň účastníci schůzky porušili zdravotní opatření pro pohyb na ARO.
Nemoc není nemohoucnost a ani neschopnost jednat
Zpráva ředitele ÚVN prof. MUDr. Miroslava Zavorala, PhD. , který je zároveň ošetřujícím lékařem prezidenta, vyhotovená na žádost Senátu ČR byla poměrně vypovídající. Léčení si vyžádá čas a po tu dobu se nepředpokládá, že by prezident byl schopen svůj úřad vykonávat v dohledné době. Volně přeloženo do řeči obyčejného člověka. Jestliže je vám špatně, máte zdravotní problémy omezující výkon vaší práce a pro léčbu potřebujete klid, lékař vám vystaví doklad o pracovní neschopnosti. Jednak tím dává najevo vašemu zaměstnavateli, že zkrátka pracovat nemůžete a samozřejmě se jedná o opatření nutné z hlediska zajištění lékařské péče. Lékařská péče může být samozřejmě různá. Od ambulantní až po pobyt na ARO nebo vyžadující medikaci, ale ve všech případech má lékař hlavní slovo rozhodnout o schopnosti vykonávat práci.
Každý má samozřejmě volbu léčbu odmítnout. V případě prezidenta se dá dokonce předpokládat, že by si mohl po dohodě s lékaři stanovit nezbytný rozsah pracovní činnosti. Tuto informaci ale nikdo nedostal. Na druhou stranu zpráva dr. Zavorala nic neříkala o tom, že prezident je nemohoucí, v bezvědomí apod. Jedná se tedy o dočasnou pracovní neschopnost a přesně takto je to potřeba chápat.
Mocichtiví pseudo demokraté útočí na prezidentský úřad
Vítězné koalice SPOLU a PiSTAN mají velmi slabou podporu voličů, v řeči čísel se o tom píše tomto článku. O to více potřebují dát najevo alespoň silným hlasem a aktivitou svoji vůli nastoupit do vládních pozic co nejdříve. Žádost na ÚVN předsedy senátu M. Vystrčila o sdělení, zda prezident může nebo nemůže úřad vykonávat, je toho zářným důkazem. Role prezidenta není přibližně 6 týdnů bezprostředně po volbách důležitá. Obvykle sněmovnu prezident svolává v nejzazším termínu, nyní konkrétně 8.11.2021. PS by navíc zasedla v této lhůtě tak či onak. Následně se řeší pozice a výbory v PS. Teprve pak prezident pověří nějakého kandidáta sestavením vlády. Prezident předem avizoval, že pověří stranu s nejvíce mandáty, tedy konkrétně ANO s 72 poslanci. Koalice SPOLU totiž není stranou. Nejsilnější strana v této koalici je zde ODS s pouhými 34 mandáty.
Právě tento strach většiny pseudodemokratického bloku stojí za tím, že by se lhůta pro jmenování jejich vlády zbytečně prodlužovala a proto rozehráli hru s cílem alespoň dočasně prezidenta zbavit moci. Senátoři již sdělili, že na základě zprávy z ÚVN skutečně odhlasují 5.11.2021 dočasné zbavení prezidenta jeho pravomocí.
Kuloární hra na pozadí nemoci prezidenta
Jestliže senát podle aktuálních předpokladů takto učiní, poslanecká sněmovna s největší pravděpodobností toto potvrdí již 8.11.2021 na svém prvním zasedání a nebo v následujících dnech. Předpokládaný předseda sněmovny za koalici SPOLU Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) tak na základě dočasně svěřených prezidentských pravomocí svěří sestavení vlády Petru Fialovi (ODS). Na co však koalice zapomínají je, že část pravomocí prezidenta připadne Andreji Babišovi, premiérovi v demisi. Tomu tak nebude nikdo nezabrání z titulu takto svěřených pravomocí, aby trvale zastavil svoje vlastní trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo! Z kuloárů prosakuje, že by se mohlo dokonce jednat o tajnou dohodu SPOLU a ANO. Tímto by se daly vyřešit trestní kauzy na obou stranách.
Inu, to je přesně taková demokracie v podání koalic SPOLU a PiSTAN a shodou okolností přesně taková, jakou pro svoji činnost tyto koalice potřebují.
Je prezident schopen nebo neschopen pracovat
Podle výše uvedených faktů a možných náznaků řešení budoucích situací je zřejmé pouze to, že snaha senátu a nové poslanecké sněmovny je cílený tlak na prezidenta. Navíc prezidenta oslabeného nemocí a to se zkrátka i ze slušnosti nedělá. Adekvátním řešení by bylo jasně říct, že pokud prezident nebude k datu 8.11.2021 schopen pracovat na základě rozhodnutí ošetřujícího lékaře, dojde k aktivaci článku 66 Ústavy.
Cokoli jiného se nyní děje, je pouze zoufalou demonstrací koalic SPOLU a PiSTAN. Je to totiž pouhá snaha o zviditelnění jednotlivých osob (možná dokonce kandidátů na budoucího prezidenta) a snaha zvýšit prestiž koalic před zoufale slabým mandátem většiny voličů.
Miloš Zeman byl snad po celou dobu vykonávání svého úřadu terčem kritiky ze strany opozičních stran. Nyní tedy již vládní koalice SPOLU a PiSTAN v útoku pokračují. Ať už to bylo za jeho údajný proruský nebo pročínský přístup. Vykládání si zákonů a ústavy po svém, nejmenování profesorů, soudců, obklopování se problematickými poradci a spoustu dalších „prohřešků“. Pro tyto koalice je doslova trnem v oku. Je docela možné, že případné dočasné zbavení pravomocí by mohlo být trvalé a dospělo by tak k rychlejší obměně v prezidentském úřadu. (jkuc)