Proč nelze volit ANO, SPOLU, ČSSD a další?

Mnoho voličů má o své volbě v nadcházejících volbách jasno. Část se bude rozhodovat na poslední chvíli a třeba i podle nálady. Připomeňme si, proč nelze volit SPOLU, ANO a další.

V posledních dnech se vytahují těžší a silnější kalibry a v průběhu kampaně již došlo na podpásové aktivity třeba spolku Milionu chvilek, který je již vyšetřován úřady pro porušení volebního zákona.

Proč nelze volit ANO

Odpověď je velmi jednoduchá a tím je kontroverzní postava Andreje Babiše. Není ani tak chybou řídit stát jako firmu. Ale po dobu vlády ANO dochází ke zneužívání veřejných zdrojů pro soukromé účely, nazývaná též agrofertizace státu. Nekompetentně se vláda zachovala i v době covidové. Způsobila krachy podnikatelů, nedostatečně kompenzovala zavřené provozovny v době lock-downu a opakovaně předkládala nařízení, které posléze Ústavní soud a nebo Nejvyšší správní soud rušil jako neopodstatněné. Došlo i na necitlivé zásahy do soukromí občanů.

Proč nevolit ČSSD

Tato strana je kvůli společnému angažmá ve vládě ANO přímo odpovědná za problémy lidí v době covidové. Vrcholem bylo zřejmě vystoupení předsedy Hamáčka v době znovuotevření kauzy Vrbětice, které způsobilo naprostou nedůvěru většiny občanů ČR. Navíc jí spousta lidí nemůže odpustit opoziční smlouvu s ODS. ČSSD je přímo odpovědná za spoustu zákonů, které vedly k rozkrádání společného národního majetku a vedly ke vzniku zákonů na míru pro zájmové skupiny.

Proč nelze volit SPOLU

Podobně jako u ČSSD je problémem opoziční smlouva a zákony na míru zájmovým skupinám. Za vlád ODS došlo třeba k privatizaci exekutorů, která vedla k obchodům s chudobou. Samotná ODS je pro střední a vyšší třídu, které většinou na obyčejných lidech příliš nezáleží. Spolu s ČSSD mohly dávno připravit důchodovou reformu, kterou vytýkají současné vládě. Nelze zapomenout na provázání s lobbisty a rozkrádání majetku města Prahy formou vyvádění poplatku za jízdenky PDP do offshorové firmy na ODS napojenou. Členové ODS se podíleli na defraudaci dotací ve známém případu ROP severozápad.

TOP09 je stranou na hranici volitelnosti a jedině spojení do koalice ji může zachránit ve sněmovně. Pro mnoho lidí je pouze stranou pražské kavárny. Kontroverzní postava Miroslava Kalouska, který byl v čele TOP09 nebudí příliš důvěru v tuto stranu. Podobně jako ODS se podílela na předchozích vládách, které pomohly stvořit ANO Andreje Babiše.

KDU-ČSL je tradiční stranou se paktující s kýmkoli, kdo jim pomůže dostat se k moci. Jako středová strana je k tomu přímo určena. Nicméně nelze zapomenout paktování se sudetoněmeckým landsmanchaftem. Marian Jurečka jako ministr zemědělství v minulé vládě neoprávněně vystavoval dotační záruky a zejména prosadil snížení koeficientu při výpočtu poměru živočišné výroby k rostlinné výrobě a tak přímo způsobil, že zemědělské dotace určené zemědělcům připadly i nemovitostním spekulantům skupující zemědělskou půdu (např. R. Vítek). Cíleně tedy ovlivnil přidělování dotací zájmové skupině podobně jako to dělali již výše zmiňovaní.

Proč nevolit Trikolóru, Přísahu a další

Trikolóra vznikla vyčlením členů z ODS, kteří již nemohli souhlasit s hlavním ideovým proudem v ODS. V mnoha ohledech má s ODS podobný program a z minulosti si táhne podíl viny. Přísaha je dost neprůhledné uskupení. Má sice spoustu sympatizantů, ale příliš neurčitý program. Otázkou je proč vrcholný policista Robert Šlachta v minulosti nezabránil spoustě kriminálních případů.

STAN jako středová strana je součástí PiSTAN spolu s Piráty, o nich píšeme jinde. STAN původně vznikla pro prosazení zájmů obecních samospráv, nicméně se postupně transformovala do ideově neuchopitelného paskvilu, v němž jde pouze o podíl na moci. Účelové spojení s neokomunistickými Piráty jim může zabezpečit cestu do parlamentu, jelikož samostatně by se tam zřejmě vůbec nedostali.

Volný blok je agresívní buranskou kopií programu SPD. Hlavním téma bloku založený na post covidové problémy je asi jediným tématem odlišný od jiných stran, nicméně z velké části založený překroucených fakt a nebo dokonce dezinformacích.Tady nejde vůbec o voliče, ale snaha docílit 1,5% hranice, která zabezpečí klidné žití lídrům Volnému a Bojkovi.

V rozhodování může pomoci volební kalkulačka nebo volbiště zde. Nutno ovšem říct, že výběr strany je závislý především na otázce Evropské unie, migraci nebo třeba zdaňování. Ale pomoci nerozhodným může.