Znáte Bachovy esence? Prozradíme vám, jak fungují

S psychickými problémy bojuje v každodenním životě stále více lidí. Úzkosti, strachy, vnitřní neklid, smutek, deprese, vyhoření a mnoho dalších negativních emocí. To vše postihuje v posledních letech všechny generace. Vlivem stresu přibývá především lidí s úzkostnými poruchami, které se objevují již u velmi malých dětí. Úzkosti jsou také jedním z typických projevů postcovidového syndromu. Všechny tyto stavy je možné zlepšit pomocí tzv. Bachových esencí. Tato jednoduchá metoda dokáže naši psychiku harmonizovat a navrátit nám spokojenost.  Jak funguje?

Co jsou to Bachovy esence

Jedná se o čistě přírodní tinktury získávané speciální metodou podle Dr. Bacha. Tento svérázný lékař zkoumal účinky jednotlivých rostlin na lidskou psychiku již v roce 1928 a jeho metoda se beze změn používá i v současnosti. Sám Dr. Bach bojoval s těžkou formou rakoviny a velmi dobře si uvědomoval, že na jeho fyzickém onemocnění má obrovský podíl také jeho psychický stav. Začal tedy zkoumat jednotlivé negativní emoce a nálady, ke kterým máme vrozené sklony nebo jsme se k nim uchýlili v reakci na traumatické události, jež se nám staly. K jednotlivým emocím a stavům pak přiřadil esence rostlin. Svoji nevyléčitelnou nemoc úspěšně porazil a navzdory lékařským predikcím žil dalších 19 let, kdy stále zdokonaloval svůj léčebný systém.

Takto vzniklo postupně 38 druhů esencí. Každá je vyrobená z jiné rostliny a každá se používá pro nějaký nepříjemný psychický stav, ze kterého nás dokáže dostat zpět do našeho výchozího psychického nastavení, abychom se cítili spokojení a vyrovnaní.

Bachovy esence
Zdroj: Canva.com

Jak se květové esence používají

Nejjednodušší cestou, jak začít používat Bachovy esence, je najít si ve svém okolí nebo na internetu terapeuta, který s nimi pracuje. Jemu pak popíšete své pocity, na základě kterých vybere ty nejlepší květové esence pro vás. Ukažme si to na jednoduchém příkladu. Pokud vás trápí nízké sebevědomí, bojíte se mluvit před lidmi a večer před usnutím si přehráváte, co a jak řeknete například na zítřejší poradě v práci, terapeut pro vás vybere esenci na podporu sebevědomí, esenci na strach z konkrétních situací a esenci na nutkavé opakující se myšlenky. Ty pak jen smíchá do jedné lahvičky.

V případě dlouhodobé psychické nepohody už doporučoval Dr. Bach sezení opakovat a esence postupně obměňovat. Celý proces pak připodobňoval k „loupání cibule“, kdy ze svých pacientů odlupoval jednotlivé negativní emoce, dokud je zcela neuzdravil.

Zdroj: Canva.com

Kdo je může užívat

Velkou výhodou těchto přírodních kapek je, že v podstatě nemají žádné limity. Mohou je užívat i nejmenší děti, dokonce i domácí mazlíčci (těm je jen potřeba dávat variantu bez alkoholu) a pomoct mohou také rostlinám. I pro rostlinu totiž může být traumatické například přesazení na jiné místo. Zálivkou s esencemi, které pomáhají zvládat změny, však můžete dokonce i stromu či květině pomoci. Mezi nesporné výhody esencí patří fakt, že na nich nemůže, na rozdíl od běžných léků, vzniknout závislost.

Dr. Bach určil jako základní dávkování 4 kapičky 4x denně. To platí pro děti, dospělé i zvířata. Esence nemají žádné nežádoucí účinky a mohou se kombinovat s jakýmikoliv léky. Snad jen někteří homeopaté nedoporučují kombinaci s homeopatiky. Pokud však užíváte například prášky na spaní či antidepresiva, která mívají tlumivý vliv, mohou u vás Bachovy esence v prvních dnech vyvolat ještě větší únavu.

A co vy, máte už osobní zkušenost s Bachovými esencemi? Můžete se o ní podělit v komentáři pod článkem.