Trhy obchází strach z recese a dalšího růstu inflace. Takhle může zhoršení makroprostředí dopadnout na vaše portfolio

V posledních měsících se Spojené státy potýkají s výraznými ekonomickými výzvami. Mezi ně patří mimo jiné znovu rostoucí inflace a obavy z nástupu recese. Tyto faktory ovlivňují nejen spotřebitele, ale také investory, kteří se snaží přizpůsobit strategie novým podmínkám na trhu.

Od října 2024 inflace v USA stabilně rostla. Teprve minulý měsíc se zvyšování tempa růstu cen zastavilo a inflace klesla z 3 % na 2,8 %. Přesto přetrvávají obavy ohledně dalšího zrychlování růstu cen základního zboží a služeb a z možného dopadu nových amerických cel na celkový ekonomický vývoj.

Průzkum pobočky americké centrální banky v New Yorku naznačuje, že se očekává pokračování růstu inflace. Spolu s tím dochází ke snižování prognóz růstu HDP, což vyvolává stále intenzivnější obavy z recese. Pobočka Fedu v Atlantě tento týden výrazně zhoršila odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Nově předpokládá, že v přepočtu na celý rok HDP spadl o 3,7 %.

Aby si investoři dokázali lépe představit potenciální dopady vyšší inflace a recese na svá portfolia, nasimulovala agentura FactSet několik scénářů zahrnujících růst inflace o půl procentního bodu a o procentní bod, dále mělkou i výraznou recesi a méně i více závažnou stagflaci. Dopady hypotetických ekonomických scénářů přitom aplikovala na různá portfolia, od těch nejagresivnějších (zahrnujících výhradně americké akcie) přes vyvážená (složená půl na půl z akcií a dluhopisů) až po ta nejkonzervativnější (zahrnující pouze americké vládní dluhopisy).

zdroj: FactSet
zdroj: FactSet

Modely FactSetu, vycházející z historické výkonnosti amerických trhů v různých ekonomických prostředích, ukazují, že zásadní potenciální problém představují scénáře zahrnující recesi a stagflaci. V obou případech z dvojice akcie a dluhopisy s výrazně horším dopadem na prvně jmenované.

„Negativní dopad nepříznivého vývoje ekonomiky na portfolia je zřejmý, výrazně zatíženější jsou přitom ve scénářích zahrnujících recesi, respektive stagflaci akcie,“ říká produktová manažerka FactSetu Kristina Bratanova-Cvetanova. „Doporučení pro investory je tak poměrně jednoduché – sledujte vývoj makrodat a nepodceňujte diverzifikaci.“

Investorům, kteří chtějí posílit odolnost svých portfolií, ale zároveň nechtějí jejich růstovou složku nahrazovat konzervativními dluhopisy, radí Bratanova-Cvetanova zaměřit pozornost na necyklické akcie. Další možností, jak se připravit na potenciální další růst inflace, jsou třeba komodity, těm ale rozhodně nesvědčí prostředí recese.

Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz

Zdroj: Kurzy.cz