Z americké ekonomiky nepřichází příliš pozitivních zpráv

Z americké ekonomiky přišla data, která do současného prostředí nevnáší žádnou pozitivní změnu. Naopak potvrzují výhled, který nastínila březnová prognóza Fedu. A tím je scénář slabšího růstu a vyšší inflace, za kterým stojí celní politika Donalda Trumpa.

Index ISM sektoru průmyslu za březen doručil slabší než očekávaný výsledek, který jej dostal zpět pod hranici 50, tj. do fáze kontrakce. Dílčí index nových objednávek vykázal nad očekávání větší pokles. Stejně tomu bylo u indexu zaměstnanosti. Index cen naopak výrazně překonal konsensus ještě vyššími čísly.

Slabá poptávka, nižší zaměstnanost a vyšší ceny. Dluhopisový trh se soustředí na výhled slabšího růstu. Na dlouhém konci výnosové křivky výnosy včera klesly krátce o více než deset bazických bodů, z čehož většina pohybu šla za poklesem reálných sazeb měřených protiinflačními dluhopisy. Trh se v jednu chvíli vrátil k výhledu poklesu sazeb v letošním roce o 80 bodů. Dolar umazal část předchozích zisků. Nakonec se však vrátil zpět pod 1,0800 za euro.

Zdroj: Bloomberg

Největší potenciál k ještě nižším výnosům amerických státních dluhopisů spočívá na trhu práce, konkrétně ve zhoršení jeho kondice. JOLTS report ukázal nad očekávání nižší počet volných pracovních míst. Na jednoho nezaměstnaného Američana spadá 1,07 pracovního místa. Firmy najímají stejným tempem, tj. 3,7 %, a taktéž propouštějí mírou 1,1 % už druhý měsíc po sobě. Nižší je míra dobrovolných odchodů. Lidem se hůře hledá nová lepší práce, proto zůstávají ve staré.

Pokud uvidíme, že firmy začaly méně najímat a více propouštět, což se projeví i v dalším poklesu míry dobrovolných odchodů, půjde o signál ještě většího rozvolnění trhu práce. Čím větší bude, tím větší tlak na Fed a úpravu sazeb. Scénářem na pozadí bude negativní nabídkový šok z cel přecházející na negativní poptávkový šok vedoucí k většímu propouštění. Stejně jako tomu bylo v letech 2018 a 2019, kdy se v americkém sektoru průmyslu projevila cla z prvního Trumpova prezidentství.

Trh bude po dnešním oznámení amerických cel vnímat jako druhou nejdůležitější událost týdne páteční zveřejnění dat z amerického trh práce za březen. Nad očekávání slabší čísla by byla rizikem poklesu výnosů a slabšího dolaru. Předpokládáme, že ani riziková aktiva jako akcie by je nevzala příliš pozitivně.

Dnešní oznámení nových cel je obestřeno nejistotou. Trump už minulý týden uvedl, že bude shovívavý. Přes víkend se však objevily neoficiální informace, že chce „velká a jednoduchá cla“. Jeho poradenský tým údajně pracuje na vícero scénářích. Z toho, co se objevilo v médiích, můžeme zmínit plošná cla na všechen dovoz, u nichž padaly úrovně až kolem 20 %, či odstupňovaná cla s úrovněmi 10 % a 20 %. Dále cla na země, s nimiž mají USA největší obchodní nerovnováhy, přičemž úrovně by byly nastaveny individuálně dle velikosti nerovnováh (obchodních i neobchodních). A nakonec, server Wall Street Journal včera uvedl, že Trumpův tým pracuje i na třetím scénáři cel pro vybrané země, která by neměla dosáhnout 20 %. Mimo to měl ministr financí Scott Bessent údajně uvést, že dnešní cla budou stropem. Vyšší už nebudou, zasažené státy tak budou mít prostor pro jejich snížení.

Jsme přesvědčeni, že varianta vysokých a plošných cel, v nejhorším případě na všechen dovoz, by byla trhem vnímána jako největší riziko negativních dopadů na růst. Sledovat budeme doprovodnou rétoriku, která by měla ukázat, zda je Trump ochoten vyjednávat. V neposlední řadě nás bude zajímat reakce zasažených zemí. Čím větší pravděpodobnost rozpoutání obchodních válek nad rámec současnosti, tím více krátkodobých rizik vyšší inflace a postupně se přidávajících se rizik směrem dolů u ekonomického růstu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0796 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0740 do 1,0835 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,92 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,88 až 24,99 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,96 do 23,24 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Zdroj: Kurzy.cz