Biden nebo Trump? Má to být Česku jedno?

V těchto dnech vrcholí boj o prezidentské křeslo ve Spojených státech amerických. Opravdu i přes pochybnosti o regulérnosti voleb zvítězí J. Biden? Jakým způsobem se výsledek těchto voleb projeví u nás v Česku/? Jakým způsobem o této volbě informují česká media?


Jistě si vzpomenete na prezidentské volby v Česku v roce 2018, kdy se česká společnost rozdělila na dva téměř nesmiřitelné tábory Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Nabízí se jistá paralela s volbami v USA. Svéhlavá postava se samostatnými i často kontroverzními názory v podobě Miloše Zemana představuje v podstatě Donald Trump. Naopak uhlazený akademik Jiří Drahoš má obdobu Joe Bidena. Jedna strana toho druhého nemůže vystát a naopak.


Tak jako česká media obecně stranila spíše Drahošovi, stejnou roli nyní zastává u Bidena. Ano, je pravda, že žaloby advokátů Trumpa proti výsledkům voleb postupně soudy zamítají. O čem však česká média bohužel mlčí je fakt, že celé volby prezidenta USA provázelo spousta nesrovnalostí, jak vyplývá například z výslechů svědků před senátory v Michiganu
Přepisování lístků, falšování údajů na hlasovacích strojích, podezřelé poštovní hlasovací lístky, hlasovací lístky od dávno zemřelých, hlasovací lístky obyvatel nově zaregistrovaných k pobytu, které nikdo v místě nezná a ani nikdy neviděl a kteří se po volbách ihned odhlásili a tak dále a tak dále.

Nutno podotknout, že pravidla voleb se pro jednotlivé státy liší. Navíc USA svou rozlohou z praktických důvodů umožňují i neosobní hlasování například korespondenční lístky a podobně.


Jaké konkrétní dopady to může mít v Česku? Vzhledem k tomu, že se nově zvažuje úprava zákona umožňující i neosobní hlasování, je na zvážení, jestli takový volební systém v Česku vůbec použít. Na rozdíl od USA máme totiž poměrně krátké dojezdové vzdálenosti do volebních místností. Cílem všech českých politických stran by tedy měla být spíše nějaká kampaň tak, aby se zvedla volební účast.


Další rozměr má volba prezidenta v jo politické rovině. Otázkou bude, do jaké míry průběh voleb USA ovlivní tamní volební systém. Jakou vážnost může mít prezident světové velmoci po tak kontroverzní volbě?
Další kroky Trumpa v případném následujícím prezidentské období se daly předpokládat. Oproti Trumpovi o poznání méně vitální Joe Biden zatím zůstává nečitelný. Můžeme dokonce slyšet hlasy, které o něm hovoří jako o nastrčené figurce někoho daleko ambicióznějšího. Dokonce tak ambiciózního, že by se nebál falšování voleb? Jak se volba nového prezidenta promítne do celosvětové ekonomiky a do celosvětové mírové stability, to teprve ukáže čas