David Rath opět boduje. Kandiduje do senátu. To se může stát pouze u nás

Před zvolením Václava Klause prezidentem koloval četná desetiletí oblíbený vtip o tom, že Česká republika má vždycky prezidenta, který byl vězněn. O něco podobného se úspěšně pokusil Andrej Babiš, který se stal trestně stíhaným premiérem. Ale tím výčet osob na hraně zákona či až za ní nekončí. Nově se o místo mezi představiteli státu hlásí i odsouzený David Rath.

David Rath bodoval nejen v kauze krabice vína plné peněz

Lékař se zajímavými životními i profesními osudy se národu prvně představil jako tvrdý zastánce lékařů coby prezident Lékařské komory (1999-2005). Původně pravicový politik a člen ODS (1991-1994) se stal na jeden rok ministrem zdravotnictví v roce 2005 ve vládě ČSSD. Byl poslancem za ČSSD (2008-2012), zastupitelem Hostivic (2006-2012) a později hejtmanem Středočeského kraje (2008-2012).

David Rath - korupčník senátorem

Mlhavý soudní výsledek na první pohled jasného případu korupce

Opakovat celou kauzu s krabicí vína, která z nějakého Rathovi neznámého důvodu obsahovala 7 mil. Kč je asi zbytečné. Obyčejný člověk asi jen kroutí hlavou nad tím, že evidentní případ korupce zatím nebyl soudy definitivně rozhodnut. Od roku 2012 je tato kauza orgány šetřena a soudy řešena. Výsledek? Četná odvolání ze strany Ratha však ani po tak dlouhé době nevedou k výsledku a tedy spravedlivému trestu.

Dočká se David Rath senátorské imunity?

V červenci malá politická strana Česká suverenita oznámila, že za ni bude Rath v Litoměřicích kandidovat do senátu. Paradoxně a nebo možná právě proto v obvodě, kde strávil 18 měsíců ve vazební věznici. Důvod je evidentní. Možnosti neustálého odvolávání se soudům v krabicové kauze se vyčerpávají. Cílem je získání senátorské imunity, která Rathovi zabezpečí ochranu před trestním stíháním.

Po hejtmanství očekáváme dobu rathovskou-senátorskou?

Jestli však bude zvolen, to rozhodnou voliči. Doufám, že rozum zvítězí nad manipulací, která se dá ze strany dobrého rétora Davida Ratha očekávat. Na druhou stranu se nesmíme divit ani případnému úspěchu. My Češi stavíme vyčuránkovství nad spravedlnost. (jku)