Hypotéka s úrokem 1,99%? I v roce 2018 to jde! – část první
Chystáte se koupit dům či byt a využít při tom možnosti hypotéky? Pak vám jistě přijdou vhod rady pro výběr hypotéky, která váš rozpočet nezruinuje. Podle ekonomů by se úrokové sazby hypoték ještě v tomto roce měly zvýšit na 2,5% a možná i více. Navíc na internetu je spousta srovnávačů nabízející různé varianty, ale kterou vybrat?
Jestliže je vám to jedno, běžte do první banky. Ale jestliže nehodláte bance platit nic navíc, tak si raději přečtěte, jak získat hypotéku levněji.
První krok
Samozřejmě v této chvíli předpokládáme, že již máte svůj objekt zájmu, tedy byt či dům, vybrán. Je také možné, že již máte složenu zálohu v realitní společnosti. Otázkou je, jestli vůbec hypotéku můžete získat. V současnosti již banky dbají na to, aby byl váš záznam v registrech dlužníků čistý. V opačném případě se můžete se snem vlastního bydlení rozloučit.
Výjimka a individuální podmínky za příplatek
Ve velmi individuálních případech umožní banka výjimky. Ovšem nedělá to ráda a za riziko si připlatíte v podobě vyšší úrokové sazby a nebo v podobě připojištění úvěru. Zároveň je také dobré vědět, že ne všechny banky toto riziko chtějí podstoupit.
Mám na to vůbec?
Dalším úskalím je dokladování příjmu. O hypotéku můžete požádat ať už jste zaměstnanec nebo podnikatel (OSVČ). Když pomineme povinné odpočty životního minima a vašich současných výdajů (např. pojištění, splátky úvěru, leasing atd.), tak vám musí zůstat dost peněz na samotnou splátku uvažované hypotéky. Banky individuálně přistupují k OSVČ a jejich příjem někdy počítají dle obratu, ale opět je to velmi individuální.
Nedávné zpřísnění podmínek ze strany ČNB pro poskytování hypoték platné od podzimu omezí výši hypotéky na 9 násobek ročního příjmu žadatele a zároveň splátka nesmí přesáhnout 45% měsíčního příjmu.
Samotná hypotéka nebo i další produkty?
Jakmile vkročíte do banky, počítejte s tím, že součástí nabídky hypotéky budou další produkty. Nejste-li klientem počítejte s tím, že budou povinně chtít založit účet u jejich banky. Součástí nabídky mohou být připojištění splátek úvěru, životní pojištění, pojištění domácnosti či nemovitosti a další produkty. Přestože vás nikdo nemůže nutit ke sjednání těchto produktů, dost často jsou vázány na úrokovou sazbu.
Ale na druhou stranu, hypotéka bez alespoň základního životního pojištění je rizikem i pro samotného žadatele. Zkrátka chcete-li nižší úrokovou sazbu, tak si raději připlaťte za připojištění. Podobných konstrukcí je jistě více. Ale je to opravdu výhodné?
V následujícím článku se podíváme na časté chyby a obdržíte i dobré rady. (jku)