Proč je dohoda o dolu Turów výhodná pouze pro Polsko?

Proč vláda v této záležitost porušila předvolební sliby obou koalic SPOLU a PirSTAN? Proč koaliční vládní slepenec lže a nepravdivě veřejnost o dolu Turów informuje? Nedávno uzavřela s takřka oslavnými ohňostroji vláda SPOLU a PirSTAN s Polskem dohodu o dolu Turów. Jak se však ukazuje, dohoda jde proti zájmům blízké obydlené lokality a tedy proti zájmům občanům ČR.

Polská vláda reálně čelila v přepočtu asi 4,5 mld. Kč pokutě ročně za to, že těžbu v dole nezastaví. EU na pokutě trvá a strhne ji Polsku z předělených dotací. Česká vláda měla naprosto dokonalou výhodnou pozici k vyjednávání. Jak vyplývá z uzavřené smlouvy a naprosto tuto příležitost podělala.

Dohodu o dolu Turów nevyměníme za peníze! Skutek utek …

Koaliční slepence SPOLU a PirSTAN téměř jako jeden hlas před volbami slibovaly, že dohodu o Turówu nevymění za peníze. Asi nejvíce byl slyšet hlas předsedkyně TOP 09 a současné předsedkyni poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Není to přitom jediný porušený slib daný voličům. Kupříkladu deklarovaná transparentnost v politice vzala za své kvůli porušení zákona o financování politických stran, když na účty STAN naprosto okatě přicházely peníze od zahraničních firem. Dalším příkladem porušení slibů je tvrzení prof. Fialy o „slušnosti, vstřícnosti a dohodě“ a následných protlačením totalitního pandemického zákona takříkajíc přes mrtvoly.

Samozřejmě je nutno zmínit porušení slibu o ukončení prorůstání ekonomických zájmů do politiky a to pokusem dosadit jako ministra průmyslu solárního barona Michalika nebo problematické angažmá ministra spravedlnosti Blažka známého též jako Don Pablo. Pár měsíců od voleb a pár týdnů od vyjádření důvěry nové vládě jasně vypovídající stav o tom, že předvolební sliby jsou užitečné pro hluché a slepé voliče.

Výpalné jedna miliarda za trvalé poškození přírody na Liberecku

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková nadšeně hovoří o naprosté výhodnosti smlouvy. Z dohody je však patrné pouze jediné a bezvýznamné plus. Česko obdrží za poškození životního prostředí 1 mld. Kč. Tedy daleko méně, že než obdrží samotná EU pouze za to, že Soudní dvůr EU nařídil polské firmě PGE zákaz těžby. Další výsledky jsou pak naprosto tristní. Sdružení Chráníme vodu, z.s. i Greenpeace doslova uvádí, že podmínky pro měření hluku, statické zajištění a zejména proti úniku vody jsou naprosto nedostatečná a opatření nejednoznačná. Doslova to vypadá, že provozovatel PGE si pořád může dělat, co chce. Česká strana může pouze navrhovat opatření ke sledování nebo zlepšení stavu v dole, ale to je tak vše. ČR může vymáhat případné škody, ale s jakým výsledkem?

Devastace životního prostředí v regionu však potrvá a to už z jediného důvodu. Voda totiž teče vždycky dolů. Důl Turów bude i po jeho uzavření nejhlubším místem v regionu. Stane se tedy rezervoárem vody, která ať chceme či ne přiteče i z české strany.

Vláda se dokonce dokáže pochlubit i pochválit za to, že oproti minulé ANO vyjednala dohodu. To, že je to spíše díky zásahu EU už jaksi pomlčí. Před převzetím moci v ČR koaliční vládní slepence poměrně velkohubě hlásaly, že jsou na vládnutí připraveny a že ani nepotřebují obvyklou 100 denní lhůtu hájení. Za současné situace vládních přehmatů a nekompetentních rozhodnutí, a v případě dolu Turów dokonce zavánějící poškozováním národních zájmů Česka., to spíše vypadá, že tu máme vládu naprostých diletantů. jkuc)