Proč je dohoda o dolu Turów výhodná pouze pro Polsko?

Proč vláda v této záležitost porušila předvolební sliby obou koalic SPOLU a PirSTAN? Proč koaliční vládní slepenec lže a nepravdivě veřejnost o dolu Turów informuje? Nedávno uzavřela s takřka oslavnými ohňostroji vláda SPOLU a PirSTAN s Polskem dohodu o dolu Turów. Jak se však ukazuje, dohoda jde proti zájmům blízké obydlené lokality a tedy proti zájmům občanům ČR.

Polská vláda reálně čelila v přepočtu asi 4,5 mld. Kč pokutě ročně za to, že těžbu v dole nezastaví. na pokutě trvá a strhne ji Polsku z předělených dotací. Česká vláda měla naprosto dokonalou výhodnou pozici k vyjednávání. Jak vyplývá z uzavřené smlouvy a naprosto tuto příležitost podělala.

Dohodu o dolu Turów nevyměníme za peníze! Skutek utek …

Koaliční slepence SPOLU a PirSTAN téměř jako jeden hlas před volbami slibovaly, že dohodu o Turówu nevymění za peníze. Asi nejvíce byl slyšet hlas předsedkyně TOP 09 a současné předsedkyni poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Není to přitom jediný porušený slib daný voličům. Kupříkladu deklarovaná transparentnost v politice vzala za své kvůli porušení zákona o financování politických stran, když na účty STAN naprosto okatě přicházely peníze od zahraničních firem. Dalším příkladem porušení slibů je tvrzení prof. Fialy o „slušnosti, vstřícnosti a dohodě“ a následných protlačením totalitního pandemického zákona takříkajíc přes mrtvoly.

Pohled na důl Turów a uhelnou elektrárnu (zdroj: Google Maps)

Samozřejmě je nutno zmínit porušení slibu o ukončení prorůstání ekonomických zájmů do politiky a to pokusem dosadit jako ministra průmyslu solárního barona Michalika nebo problematické angažmá ministra spravedlnosti Blažka známého též jako Don Pablo. Pár měsíců od voleb a pár týdnů od vyjádření důvěry nové vládě jasně vypovídající stav o tom, že předvolební sliby jsou užitečné pro hluché a slepé voliče.

Výpalné jedna miliarda za trvalé poškození přírody na Liberecku

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková nadšeně hovoří o naprosté výhodnosti smlouvy. Z dohody je však patrné pouze jediné a bezvýznamné plus. Česko obdrží za poškození životního prostředí 1 mld. Kč. Tedy daleko méně, že než obdrží samotná pouze za to, že Soudní dvůr EU nařídil polské firmě PGE zákaz těžby. Další výsledky jsou pak naprosto tristní. Sdružení Chráníme vodu, z.s. i Greenpeace doslova uvádí, že podmínky pro měření hluku, statické zajištění a zejména proti úniku vody jsou naprosto nedostatečná a opatření nejednoznačná. Doslova to vypadá, že provozovatel PGE si pořád může dělat, co chce. Česká strana může pouze navrhovat opatření ke sledování nebo zlepšení stavu v dole, ale to je tak vše. ČR může vymáhat případné škody, ale s jakým výsledkem?

Devastace životního prostředí v regionu však potrvá a to už z jediného důvodu. Voda totiž teče vždycky dolů. Důl Turów bude i po jeho uzavření nejhlubším místem v regionu. Stane se tedy rezervoárem vody, která ať chceme či ne přiteče i z české strany.

Vláda se dokonce dokáže pochlubit i pochválit za to, že oproti minulé ANO vyjednala dohodu. To, že je to spíše díky zásahu už jaksi pomlčí. Před převzetím moci v ČR koaliční vládní slepence poměrně velkohubě hlásaly, že jsou na vládnutí připraveny a že ani nepotřebují obvyklou 100 denní lhůtu hájení. Za současné situace vládních přehmatů a nekompetentních rozhodnutí, a v případě dolu Turów dokonce zavánějící poškozováním národních zájmů Česka., to spíše vypadá, že tu máme vládu naprostých diletantů. jkuc)