Setkání Biden a Zelenskyj? Jako Chruščov a Castro před lety.

V minulých dnech proběhlo setkání prezidentů Biden (USA) a Zelenskyj (Ukrajina). Podle očekávání došlo k dohodě o dodávce systému protivzdušné obrany Patriot, který by měl lépe chránit vzdušný prostor Ukrajiny před útoky Ruska. K projednání byla možnost poválečné pomoci a nastavení širší armádní spolupráce. Spolu s tím se vyrojila v médiích spousta srovnání a paralel s minulostí.

USA jako největší poskytovatel vojenské pomoci drží své slovo, které daly Ukrajině v roce 2015. Slovo, které bylo schváleno Kongresem USA s podmínkou, že výcvik a vojenská pomoc nebude poskytována praporu Azov, který je v této podmínce označen jako neonacistický (idnes.cz 12. června 2015 Američané nesmí cvičit „neonacistický“ prapor Azov, rozhodl Kongres). Ukrajině se tedy podařil doslova husarský kousek, když se podařilo v očích Američanů vymýtit neonacismus v ozbrojených složkách v neuvěřitelně krátké době a přestože toto je jeden z důvodů napadení uváděných Ruskem. Přestože se stále objevují důkazy, že členové kontroverzního (dříve polovojenského útvaru) se rekrutují právě z kruhů neonacistů nebo extrémně založených vlastenců. Husarský kousek i v tom, protože excesy blízké extrémismu se nedaří vymýtit a objevují se prakticky všude a nevyjímaje např. ozbrojené složky v Německu, kde došlo k zátahu a zadržení neonacistů a extrémistů.

Dostal Zelenskyj nástroj efektivní obrany a nebo prostředek k zastrašování?

Vzdušné útoky Ruska nepřestávají a cílem je především infrastruktura a vojenské cíle. V našich médiích se neustále objevují informace, že zasaženy byly veřejné budovy. Vysvětlení ale hledejme jinde. Už před časem Amnesty International zveřejnila za nesouhlasu ukrajinských představitelů, že armáda Ukrajiny umísťuje cíleně vojenské jednotky blízko veřejných budov jako jsou školy nebo nemocnice. Dost často přímo do těchto objektů. Samozřejmě to nijak neomlouvá vojenské ataky „zlého“ Ruska, ale mnohé zásahy civilních objektů to vysvětluje.

Systém protivzdušné obrany MIM-104 Patriot by měl vzdušné útoky zastavit a údajně velmi efektivně. Uváděná účinnost je totiž kolem 70%. Co se děje s raketou dlouhého doletu, pokud cíl nezasáhne? Pokud nedojde k její deaktivaci, má dolet až 160 km. Což podle vojenského analytika Lukáše Visingra zároveň znamená, že dokáže sestřelit ruskou raketu až nad územím Běloruska. Tiše se pomlčí, že dokáže samozřejmě sestřelit cíl už nad ruským územím. Nepovede to k další eskalaci napětí?

Paralela projevu Zelenského s projevem W. Churchilla?

Komentátoři jednání se předháněli v tom, kdo najde větší historickou souvislost. Poměrně bizarní paralelou se uvádí projev Winstona Churchilla v Kongresu v roce 1941. Co má společného projev prezidenta zchudlé a polorozkradené země s projevem představitele jedné z největších mocností světa a navíc ve chvíli, kdy byla napadena jiná mocnost a tedy USA? Otázku raději ponechejme bez odpovědi. Projev Zelenského přitom nebyl špatný. Plný národní hrdosti a odhodlání, plný proseb a žádostí o pomoc. Samozřejmě v pořádku! Kam se má člověk obrátit o pomoc než přes moře, když země Evropy jsou díky protiruským sankcím na pokraji hospodářské krize a často bez strategických surovin, které se nalézají právě v Rusku a nebo Ukrajině. Za zmínku stojí Zelenského zmínka o investici, čehož se podnikaví Američané chopí, aby v rámci přerozdělování poválečného majetku získali co největší podíl a vliv na hospodářství Ukrajiny.

Castro - Chrusčov 20.9.1960 - foto AP, Zelenskyj - Biden 22.12.2022
Castro – Chrusčov 20.9.1960 – foto AP, Zelenskyj – Biden 22.12.2022 (kompilace super-trefa.cz)

Další studená válka na obzoru

Vůbec není zmiňována jiná historická paralela, která se však k setkání obou státníků hodí nejvíce. Od roku 1959 totiž Spojené státy nelibě nesly vývoj na Kubě a snažili se odstranit Fidela Castra. Kubánského vůdce tak USA doslova vehnaly do náruče Sovětského svazu, kterému se tak podařilo dostat doslova na dostřel USA. V dubnu 1961 následovala zpackaná vojenská invaze americké armády v Zátoce sviní na Kubě. V roce 1962 došlo k rozmístění raket středního doletu v Turecku a tedy na dostřel Sovětského svazu. Vzápětí Sověti začali budovat raketová sila na Kubě. Jaderný konflikt byl na spadnutí. Ono setkání tolik podobné tomu současnému Biden – Zelenskyj se uskutečnilo 20.9.1960 v New Yorku v průběhu Valného shromáždění OSN mezi prezidentem Kuby Fidelem Castrem a předsedou nejvyššího Sovětu Nikitou Chrusčovem. Podobnost je to až děsivá, jelikož oba představitelé chráněnců, tj. Castro i Zelenskyj, absolvovali setkání v armádní uniformě!

Otázkou tak zůstává, jestli setkání obou prezidentů přinese kýžený mírový efekt a nebo situace přispěje k ještě většímu napětí a dalšímu zhoršení vztahů s Ruskem. Doufejme, že to situaci opravdu zmírní a mírová jednání konečně začnou. (jkuc)