Jak vyčistit šperky, aby opět zářily? Vše potřebné najdete doma
Každodenní nošení na našich špercích zanechává své stopy. Stříbro postupně černá, a to i v případě, že je pouze uložené ve šperkovnici. Zlato zase používáním ztrácí lesk a mohou se na něm utvořit zelené flíčky. Co tyto změny způsobuje? A jak svým oblíbeným šperkům navrátit znovu původní barvu a lesk?
Černání stříbra
Postupné černání stříbra je zcela běžné a nijak nesouvisí s kvalitou šperku. Přispívá k němu pot a pH vaší pokožky, kontakt s tělovou kosmetikou, parfémem či lakem na vlasy. Vliv má také vlhkost. Stříbro však postupně černá, i když bude uložené ve šperkovnici a nebude používané. To, zda vám šperk vydrží krásný týdny, měsíce či roky, nemůžete zcela ovlivnit, protože unikátní pH vaší kůže způsobuje velké rozdíly v tom, jak dlouho váš stříbrný šperk zůstane opravdu stříbrný.
Jak vyčistit stříbro?
Většinu stříbrných šperků hravě zvládnete vyčistit doma, a to za použití dostupných prostředků. Výjimkou jsou šperky s pravými perlami a dalšími vzácnými kameny, které nejsou tak odolné jako kov. Péči o ně tedy raději svěřte do rukou profesionálních zlatníků. Klasické stříbrné šperky bez kamínků či se zirkony ovšem znovu vyleštíte během pár sekund sami.
1. Bavlněný hadřík
Možná vás to překvapí, ale často stačí jen šperk vyleštit kouskem bavlněného hadříku. Ve zlatnictví také seženete za pár korun utěrky napuštěné speciálním roztokem. Případně si můžete pomoci ještě gelem na nádobí.
2. Ocet nebo citron
Stačí pár kapek octu či citronu do hrnku horké vody, a následně namočit náušnice nebo prsten na 15 minut. Černé flíčky vlivem kyselého prostředí půjdou hadříkem hladce setřít.
3. Kypřící prášek
Tento tip je starý již desítky let. Do hrnku nalijete horkou vodu, nasypete kypřící prášek a přidáte kuličku z alobalu. Následně vložíte šperk přibližně na 30 minut a poté vyleštíte.
Jak zabránit černání stříbra?
Základem je sundávat stříbrné šperky při kontaktu s čisticími prostředky, do bazénu, při sportu a nejlépe i do sprchy. Pokud šperk zrovna nenosíte, je vhodné ukládat jej mimo světelné záření, ideálně do šperkovnice nebo jakékoliv krabičky, kde je navíc sucho. Z důvodu vlhkosti nenechávejte šperky volně odložené v koupelně. Při výběru stříbrných šperků volte takové, které jsou potaženy rhodiem či platinou. Tyto drahé kovy prodlužují dobu, po kterou vydrží stříbro zářivé. Navíc snižují riziko alergických reakcí.
Zlato ztrácí lesk
Zlato je mnohem odolnější a není o něj potřeba pečovat často, přesto i na něm během nošení postupně ulpívají částečky krémů, chloru, mýdel a dalších látek. Tyto usazeniny zůstávají v záhybech a je potřeba je po čase odstranit. Sloučeniny přítomné ve zlatých špercích také mohou tvořit na povrchu nevzhledné zelené skvrnky.
Jak vyčistit zlato?
Stejně tako jako u stříbra, i zde doporučujeme šperky s perlami a drahými kameny raději nechat vyčistit profesionálně například pomocí ultrazvuku. Takovou čističku si samozřejmě můžete pořídit i domů. Ve většině případů však využijete následující rady:
1. Kyselina citronová
Nežádoucí zelené barvy se zbavíte pomocí kyseliny citronové. Stačí ji rozpustit v horké vodě a šperk ponořit na 5-10 minut. Poté jej pouze vyleštěte bavlněným hadříkem.
2. Tekutý saponát
Omyjte šperk v troše teplé vody a saponátu na nádobí. Pomoci si můžete také starým kartáčkem na zuby, který se dostane do všech záhybů.
3. Hadřík
V neposlední řadě také u zlatých šperků mnohdy stačí jen přeleštit bavlněnou utěrkou. Vaše oblíbené kousky tak budou během chvilky zářivé a lesklé.