Sahara útočí! Evropská komise zakazuje písku proudit do Evropy

Brusel, 1. dubna 2024 – Včera v noci se v Bruselu konalo mimořádné zasedání Evropské komise, které se zabývalo alarmující situací – saharský písek se ve velkém množství šíří do Evropy. Komise po důkladném zvážení všech aspektů dospěla k závěru, že se zakazuje saharskému písku proudit do Evropy.

„Tento krok je nezbytný pro ochranu zdraví a životního prostředí,“ prohlásila předsedkyně Komise Ursula von der Leyen. „Saharský písek má řadu negativních dopadů, od znečišťování ovzduší a zhoršování kvality života až po poškozování infrastruktury a zemědělství.“

Evropská komise koná správně, myslí si mnozí europoslanci

Nařízení Komise s nadšením uvítali europoslanci Pirátů. „Saharský písek představuje vážnou hrozbu pro klimatickou dohodu Green Deal,“ zdůraznil europoslanec Mikuláš Peksa. „Musíme udělat vše pro to, abychom zastavili jeho šíření do Evropy“, schvalují stejně jako každé předchozí nařízení i europoslanci Kolaja a Gregorová.

Souhlas vyjádřil i europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Písek ničí mé zbraně, když s nimi trénuji na zahradě polooblečený za českého dobrovolníka na ukrajinské frontě,“ postěžoval si. Podporu nařízení Evropské komise vyjádřili i europoslanci za vládní strany STAN a ODS, kteří volají po dotacích na monitorovací stanice sledování pohybu písku a s nimi spojenými transparentními výběrovými řízeními. Podporu vyjádřil i volební lídr vládních stran a někdejší kandidátka na prezidentský post Danuše Nerudová slovy „Saharský písek je jemný a má hezkou barvu, a proto nemůže být tam, kde už je krása má“.

Ne všichni sdílí nadšení pro nové nařízení

Poslanci ANO zřejmě nařízení taktéž podpoří. Avšak zvažují i variantu – písek může do Evropy mohl proudit i nadále s podmínkou, že se firma Agrofert stane součástí nadnárodního oligopolu na jeho zpracování. Nařízení by ovšem podpořila i pátá na volebním lístku ve volbách v červnu 2024 hnutí ANO Jana Nagyová. Tvář ze známé dotační kauzy komentuje „… k Čapímu hnízdu, které nepatří Babišovi, by se nějaký ten písek hodil …“

Europoslanci i kandidáti na europoslance za SPD nařízení odmítají z jiného důvodu. „Do Česka sice patří pouze a jen český a moravský písek, ale přece nebudeme schvalovat každou blbost, kterou si Komise vymyslí“ shodují se europoslanec Ivan David i kandidát Petr Mach. Europoslankyně KSČM Konečná ho odmítá z jiného důvodu. „Písek není žádným pískem, ale chemtrails, které nás sem posílá USA!“ šokovala svým tvrzením.

evropská komise a písek ze Sahary

Stranou nemohl zůstat ani prezident ČR Petr Pavel, jehož přehled ve všech tématech od problémů obyčejných lidí, kteří ho nevolili, až po problémy nadnárodních firem, jejichž peníze k jeho zvolení pomohly, je opravdu obdivuhodný. Svůj názor podpořil třeba větou „Saharský písek do mého státu nepustím, jedině tak americký, pokud mi to schválí Petr Kolář!“

Jasný signál Komise: máme vše pevně v rukou!

Nařízení EU zakazující saharskému písku proudit do Evropy je skvělým příkladem toho, jak EU efektivně reguluje životy občanů a chrání jejich zájmy. Toto nařízení je jen jedním z mnoha důležitých kroků, které Evropská komise podniká k zajištění bezpečnosti, prosperity a udržitelnosti. Čím více regulací, tím lépe! Jen tak můžeme mít jistotu, že je o nás a naše životní prostředí adekvátně postaráno.

Evropská komise a celá EU je vzorem pro svět v oblasti regulace. Ostatní země by se měly inspirovat jejím příkladem a zavést podobně robustní a komplexní regulační systémy. Nicméně reakce na zákaz saharského písku v Evropě jsou smíšené. Zatímco někteří toto nařízení vítají, jiní ho kritizují jako zbytečné a neúčinné. Jedno je ale jisté – saharský písek je politickým tématem, které bude ještě dlouho rezonovat v Evropské unii. (jkuc)