Souhrn 24.7. – Evropa v plusu, US trhy pokračují v tlaku v technologickém sektoru, BCPP v plusu díky bankám po výsledcích Monety, koruna silnější, ropa poodstoupila od 100 USD, zlato nad 4060 USD
Pražská burza zakončila další prázdninový týden při podprůměrné likviditě celkem zajímavým růstem, který korespondoval s obecným evropským vývojem.
Evropské trhy dnes poněkud překvapivě rostly. Investoři se zjevně až tak neobávají vývoje v Perském zálivu, někteří investoři v něm dokonce hledají možné příležitosti. Faktem ale je, že negativní nálada na trzích v posledních dnech pramenila především z obav v technologickém sektoru taženému fenoménem AI a v tomto ohledu Evropa není až tak exponovaná. Odliv prostředků z technologií dává prostor pro tradiční sektory, ve kterých je Evropa celkem silná.
Skoro se až zdá, že z pokračujícího konfliktu v Perském zálivu už si nikdo nic nedělá.

US akciový trh pokračuje v již zmíněném negativním náhledu na technologický sektor. Enormní náklady spojené s fenoménem AI budí už nějakou dobu obavy a nyní se tyto obavy dostávají do popředí s údaji z firemních výsledkových zpráv za 2Q roku. Jen akcie Alphabetu a Tesly včera v této souvislosti odepsaly dohromady přes 500 mld. dolarů tržní kapitalizace. Zdánlivě silné výsledkové zprávy jsou pak brány jako signál k realizaci zisků, což je dnes případem u Intelu. Pod tlakem jsou nadále akcie polovodičového sektoru v čele s Micronem a AMD.
Akcie SpaceX klesají o dalších 4,5 % směrem ke 113 USD a investoři začínají být ohledně tohoto ještě nedávného klíčového titulu už poměrně dosti nervózní. Připomeňme, že nedávné IPO proběhlo na ceně 135 USD a následné tržní maximum proběhlo jen několik málo dnů po něm na ceně nad 225 USD. Oproti maximu je tak ztráta už na úrovni téměř 50 %.

Eurodolar se především ve druhé polovině více přiklonil směrem k dolaru.
Koruna silnější vůči euru i dolaru.
Ropa dnes i přes pokračující hrozby amerického prezidenta vůči Íránu poodstoupila od hranice 100 USD za barel Brentu. Prezident Trump slíbil Íránu doposud nejsilnější vlnu útoků kvůli rozšíření konfliktu do další klíčové úžiny Arabského poloostrova.
Zlato se snaží opětovně se odpoutat od hranice 4000 USD za unci.
BCPP dnes taženy vzhůru především růstem bankovního sektoru, který byl podnícen výsledky Monety za 2Q roku, jež byly nad odhady trhu, což je zajímavý příslib také pro ostatní bankovní tituly.
Proti jejich růstu se stavěla mírná korekce u ČEZu a také silnější pokles u CSG, kde zřejmě negativně působí zpráva o zařazení Tatra Trucks na čínský sankční seznam „zapovězených“ firem.
Hlavní zprávy a komentáře k dennímu dění na trzích:
Shrnutí trhů: Evropské akcie se na konci týdne pokouší o odraz
12 h – Evropa roste, BCPP se přidává pod taktovkou bank podporovaných výsledky Monety za 2Q, koruna silnější, ropa klesá pod 100 USD, zlato blízko 4050 USD
Vladimír Urbánek
V oboru investic se pohybuje více než 25 let. Po několikaleté zkušenosti s obchodováním s cennými papíry se věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů. Za důležité považuje především zkušenosti a sledování dlouhodobého ekonomického vývoje na českých i zahraničních kapitálových trzích.
Zdroj: Kurzy.cz
