Volby! Lži a manipulace v podobě Milionu chvilek

Předvolební boj v posledním týdnu před volbami nabírá na obrátkách. Kampaň Milionu chvilek za otevřené podpory koalic PiSTAN a SPOLU běží prakticky od konce loňského roku. Volby jsou za dveřemi a přišel čas vytáhnout těžší kalibr.

Aktivita spolku Milionu chvilek (MCH) je už dávno za hranou občanských aktivit. Ostatně tento spolek je šetřen úřady pro porušování podmínek voleb a podobné se dá očekávat i u koalice PiSTAN a SPOLU, které s MCH úzce spolupracují. MCH se neštítí ani šíření poplašné zprávy, co by se dělo, pokud by došlo na povolební spolupráci ANO a KSČM. Každý bod z jejich obrázku je totiž minimálně překroucený, ne-li dokonce lživý a takto se volby ovlivňovat nesmí.

1. Závislost na Číně a Rusku?

Jsme a nějaký ten rok ještě určitě budeme v EU, tudíž si nějakou politickou závislost na Rusku a Číně ani vytvořit nemůžeme. Ostatně ekonomickou závislost na levné výrobě v Číně má většina EU už nyní. Ukázalo se to třeba při shánění roušek proti šíření covidu-19 a nebo třeba poptávce po chipech do aut. No a díky více než 50% dovozu ropy z východu je EU závislá na Rusku taky už nyní. Takže tedy lež v podání MCH.

2. Ovládnutí nezávislých médií?

Veřejnoprávní ČT je mimo kontrolu už nyní, když neposkytuje vyvážené zpravodajství nebo nezveřejňuje všechny důležité informace třeba z EU, ale i světového dění. Vedle často zkreslených informací zveřejňuje zavádějící informace. Běžné jsou pašalíky (přidělování zakázek z veřejných zdrojů) na projekty spřízněným osobám nebo projektům, které mají co do kvality zpracování a zájmu diváků hodně daleko. Navíc tu  vždy budou soukromá nezávislá média, která budou oponenty oficiálního proudu. Tento stav lze samozřejmě zneužívat v podobě jakékoli vlády. Velký tlak a pokusy ovlivnit výběr byl činěn právě ze strany tzv. demobloku, když nebyly schváleni jimi vybraní “správní” (rozuměj závislí na demobloku) členové Rady ČT. Takže překrucování faktů ze strany MCH.

3. Vystoupení z EU a NATO?

V posledních letech  se průběžně v otázce setrvání v EU (Czexit) staví vždy okolo 50% na tu či onu stranu. Za tuto (ne)důvěru si může EU sama. Neplní očekávání občanů ČR a v mnoha otázkách dokonce brání ČR v samostatném rozhodování a často diktuje podmínky z pozice silněji postaveného. Tato situace tu již byla před rokem 1989, když jsme byli součástí RVHP nebo Varšavské smlouvy. ČR je srdcem Evropy, ale to přece neznamená, že musí být členem EU, když se nabízí jiná řešení (např. švýcarský příklad). Obdobně lze uvažovat o setrvání v NATO, které svoji stmelovací funkci taky neplní, viz vzájemný konflikt členů Řecka a Turecka. V obou případech se tedy jedná o relevantní požadavek 50% občanů ČR, která vyřeší jedině svobodné volby. Jestliže se naplní sliby nejen SPD, ale i ostatních stran, bude na pořadu i referendum o setrvání v EU. Doposud se tomu bránilo nejen ANO, ale i koalice SPOLU a PiSTAN. Jedná se tedy o lež MCH.

4. Rosatom v tendru na JE Dukovany?

Celkem úsměvný je případ ROSATOMU, který byl předem vyřazen právě vládou ANO z tendru na dostavbu JE Dukovany. Jako záminka byla použita kauza Vrbětice. Tato ale není dosud došetřena ve smyslu relevantních důkazů o zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích.  Co na tom, že ROSATOM staví JE prakticky po celém světě a to často ve spolupráci s místními firmami nebo jiným světovými lídry v oblasti jaderné energetiky. ČR si vyřazením zkušeného dodavatele technologie pro JE snížila konkurenční prostředí, což povede k prodražení zakázky. Opět se jedná o lež v podání MCH.

5. Přepisování historie?

Vážně se ovšem musíme tvářit na uvedené přepisování historie ve školních učebnicích. Ono k němu totiž docházi již nyní, když se dětem pokoušíme motat hlavy tím, že normální je rodina se dvěma tatínky nebo maminkami. Nebo v případě zveličení úlohy Václava Havla při Sametové revoluci v roce 1989. Naopak přichází velké riziko v podání PiSTAN nebo SPOLU, že dojde na pokusy změny školních učebnic tak, aby konečně obsahovaly zmínky o desítkách dalších údajných pohlavích a nebo třeba, že Evropané jsou povinni se o své historické území dělit s migrujícími národy. Z trochou nadsázky by se dalo říct, že každé volby mohou přinášet pokusy o přepisování historie. I toto tvrzení MCH je tedy lež.

6. Návrat k manýrům totality?

Zřejmě vrcholem lživých tvrzeních je zmínka o návratu k manýrům totalitnímu režimu. Jednak jsme tu malou totalitu zažili v době lockdownu, kdy na jedné straně se SPOLU účastnily protivládního mítinku v létě na Karlově mostě a po pár týdnech pokrytecky včetně PiSTAN (více v článku zde) podpořili tvrdý lockdown. V dalších měsících tvrdě vystupovaly i proti odpíračům roušek a z části se zejména z tábora SPOLU ozývá nutnost povinného očkování. Aby toho nebylo málo, tak manýry totality hrozí zejména od Pirátů, kteří programově útočí  proti osobnímu vlastnictví a nebo třeba nutí ostatním názory spojené s uznáním LGTB. Piráti si ale zaslouží pozornost v samostatném článku, nicméně v podání MCH se opět jedná o lživé tvrzení.

Ano, všechno je věcí názoru a nebo úhlu pohledu, ale jestliže aktivity spolku Milionů chvilek jdou tvrdě proti vládě, prezidentovi a nově i proti ostatním demokratickým stranám v ČR, měly by být založeny na reálných faktech a ne domněnkách a nebo mylných názorech. Ovlivňovat volby a názory voličů se mají jinak a ne manipulací a lží. Názorech vznikajících jednak díky povrchním chápáním společensko-politického dění, špatným vyhodnocením dostupných údajů, nezkušeností mládí žijícího v blahobytu konzumní společnost a nebojím se říct ani sobeckostí a neúctě vůči generacím, které staletí žijí a zvelebují česko-moravsko-slezské území.

(jku)