Jak poznat, že jsou alu kola kvalitní?

Plánuje nákup nových litých disků, ale nevíte, zda vybrané elektrony jsou kvalitní a tedy i bezpečná, homologovaná? Poradíme, jak zjistit kvalitu!

Alu kola
Alu kola pro každé auto

Obecně se uvádí, že více než třetina alu kol prodaných v České republice nesplňuje podmínky pro jízdu na veřejné komunikaci. Jde o elektrony nabízená především v internetových bazarech, ale také v mnoha

neprověřených kamenných pneuservisech.

Nechválená, nehomologovaná litá kola jsou vždy rizikem. Jejich konstrukční řešení nemusí splňovat bezpečnostní požadavky, díky čemuž se mohou alu kola během jízdy poškodit, ohnout či prasknout.

Čemu věnovat pozornost?

Aby byly lité disky schváleny (homologovány) pro jízdu na veřejných silnicích, musí splnit pevnostní testy a zástavbovou zkoušku, to ukáže, zda jsou alu kola bezpečná. Splněním získají kola značku KBA, která je vyražená do čelní strany, nebo EV kroužek doplněný o číslo schválení.

Ověřovací testy sledují, jak se elektrony chovají při náročných podmínkách ohýbání, nárazech apod. Také se zjišťuje jejich praktická stránka na konkrétních modelech vozů. Číslo homologace najdete pravděpodobně u otvoru pro ventil.

Typový list

Při pořízení elektronů byste měli chtít jejich typový list, kde je uvedeno označení vašeho vozidla, plus údaje o výkonu motoru a rozměrů pneu a také protokol TÜV.

Pozor na nehomologovaná alu kola!

V případě neschváleným alu disků bude jistě pořizovací cena nižší, je ovšem třeba si dobře rozmyslet, zda to riziko za pár ušetřených stovek stojí? Jde přece o vaší bezpečnost a také o bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Kromě toho neschválená litá kola vám způsobí obtíže na STK a v případě policejní kontroly a pojistné události.

Závěrem

Doporučujeme nakupovat schválená alu kola, která prošla všemi bezpečnostními testy. Plnou jistotu kvalitních elektronů budete mít v e-shopu mojeelektrony.cz!