Písečná pláž? Chorvatsko nabízí i skryté pláže

Každoročně bezmála 1 milión Čechů navštíví Jadran. Mapa Chorvatska je plná zajímavých míst. V pohodě se domluvíme a příjemná je pro nás i teplota moře. Chorvatsko je pár hodin jízdy autem. Apartmány můžeme zamluvit přes internet a můžete vyrazit. Pak už vás čeká vaše vysněná písečná pláž. Chorvatsko nabízí i tichá skrytá zákoutí.

Písečná pláž v Chorvatsku bývá přeplněná. Přitom třeba kousek od vás je skrytá pláž, kde nikdo není

Skrytou nebo utajenou pláží nemyslíme soukromé pláže u apartmánů, kam můžete jít hned po snídani. Trocha dobrodružství přece nemůže škodit. Mapa Chorvatska vám může pomoci najít skrytou a třeba na vás bude čeka i utajená písečná pláž. Chorvatsko takovými místy oplývá a vy o tom třeba ani nevíte. Mnohdy jsou to místa, kam můžete dojít pěšky. Odměnou je klid a soukromí.

Mapa Chorvatska je plná zátok a útesů

Pokud si netroufáte hledat podle mapy, poptejte se domácích. Někdy jsou ochotní, ale často si své klidné místo nechají pro sebe. Třeba přímo na ostrově Vir, známé centru našich dovolených, takové místo taky je. Není odnikud vidět, směrová tabule k němu taky není. Má tedy velmi zajímavé parametry stát se vaši skrytou soukromou pláží.

Skrytá pláž s téměř dokonale utajenou cestou

Naši průvodci nás navádějí, sami bychom odbočku přejeli. Jedeme pár stovek metrů po zpevněné a posléze polní cestě. Je zakončena mlázím. Slyšíme moře, vidíme ho. Ale jak se dostat křovím? Pár kroků a úzká pěšina nás vede k moři. Po pár desítkách metrech překonáme menší svah. Jsme tu. Vidíme moře, útesy, kamínkovou pláž a hlavně klid.

Písečná pláž to sice není, ale je tu klid

Různě velké kamínky nebrání pohybu, klidně to jde i na boso. Což cestou maliním moc nešlo. Na každou stranu asi 100 metrů místa a stejně daleko útesy, které zátoku ohraničují. Nijak nerušíme pár (žena bez horního dílu plavek) a jdeme na druhou stranu. Později se k nám a našim průvodcům ještě přidává další rodinka. Jídlo a pití máme sebou a na malou si můžeme odskočit do křoví.

Útesy lákají, ale skákat z nich považujeme za nebezpečné. Nadšeně se potápíme a později se sem vracíme další dny. Snad tu bude i příští rok. A kde že to tedy přesně je? To vám říct nemohu, už by to nebylo utajené místo. (jkuc)