Volební slib SPOLU je potvrzen tunelářem poslancem Karlem Krejzou

Někdejší opozice semknutá v předvolebních slepencích SPOLU a PirSTAN, v posledních týdnech jen potvrzují to, co mnozí předvídali. Volební slib je jen slib, ale skutečnost kolem některých politiků je možná ještě horší, než se dalo čekat.

Kromě nedávné aféry kolem financování STAN nebo mandátu poslance Farského, kde šlo taktéž o flagrantní porušení volebních slibů, v pondělí ČT přinesla v pořadu Reportéři velmi zajímavou reportáž o poslanci Karlu Krejsovi. Je až neuvěřitelné, co vše dokázal zbabrat dlouholetý poslanec Parlamentu ČR. Pokud se navíc podíváte na poslancův profil na stránkách ODS, ty nejvýznamnější kariérní body schází. Jak je patrné z reportáže na ČT, opravdu se není čím chlubit.

Jak dalo Česko nový význam slovu tunel a tunelář

Snad ve všech světových jazycích je význam slova tunel a tunelář jasný. Vždy je významové propojení se stavbou silnic, dálnic nebo železnic v členitém terénu. Česko ovšem dalo těmto slovům daleko zajímavější rozměr v 90. letech minulého století. Doslova se jedná velký finanční podvod. Tunelář bývá členem vedení firmy, který pomocí nevýhodných transakcí odčerpává peníze (aktiva) z firmy. O tunelování se hovořilo při Harvardských fondech, Investiční a poštovní bance, Union bance, CS Fondy atd. Velmi zajímavé je ovšem spojení tohoto slova s poslancem Karlem Krejsou, který dokázal toto slovo využít i pro své transakce spojené s firmou Český holding, a.s., kde byl členem dozorčí rady (2003 – 2009, 2012 – 2015 dokonce předseda) a místopředseda představenstva (2009 – 2012).

volební slib
Volební slib ODS

Malá domů aneb jak získat 15 miliónů za kus papíru

Český holding, a.s. byl dříve investiční fondem, který nabyl majetek v kupónové privatizaci jako CREDITANSTALT-INVESTIČNÍ PRIVATIZAČNÍ FOND, a. s. Spravoval majetek drobných akcionářů v hodnotě několika miliard. Několik nepovedených projektů a majek akcionářů se neustále snižuje. Když k těmto neúspěchům přidáme i téměř dokonalou transakci pana poslance, je zřejmé, že se to akcionářům moc nelíbí. Poslanec Krejza totiž odkoupil v roce 2015 nemovitost v Praze – Kobylisích v hodnotě asi 15 mil. Kč z portfolia firmy Nakano a.s. Samo o sobě by na této transakci nebylo nic podezřelého, kdyby firma dříve nepatřila právě Českému holdingu a která tuto firmu postoupila Gerhardu Horejskovi v roce 2013. Firma prakticky působí jen jako držitel nemovitosti a nevyvíjí žádnou činnost.

Celá transakce byla poměrně jednoduchá. Poslanec Krejza podle reportáže v ČT napřed koupil nemovitost za asi 8 mil. Kč a poté odkoupil firmu Nakano za asi 8 mil. Kč pomocí cenného papíru (dlužní úpis či postoupení pohledávky). Sám Krejza se vyjádřil, že kupoval prakticky prázdnou firmu. Jestliže byla prázdná, tak proč za ni platí cenným papírem ve stejné hodnotě jako hodnota nemovitosti? Nebo jestliže za ni zaplatil, tak kde je oněch 8 mil. Kč? Z firmy totiž nelze jen tak vybrat peníze. Moc nenapoví ani účetní závěrky, které mají být vkládány do obchodního rejstříku. Od této podezřelé transakce ovšem v rejstříku účetní závěrky chybí. Proč?

Není divu, že výsledkem reportáže v pořadu Reportéři ČT je konstatování, že poslanec Krejza nabyl nemovitost v hodnotě 15 mil. Kč za pomocí cenného papíru. O jaký cenný papír se jedná? Podle chronologie zápisu v obchodním rejstříku je zřejmé, že dne 21.5.2015 nabyl Mgr. Karel Krejza firmu Nakano. Podle notářského zápisu v té době byla ještě nemovitost součástí obchodního jmění firmy Nakano. Následně zřejmě v podstatě nemovitosti v Praze – Kobylisích odkoupil, ale zaplatil za ni cenným papírem, jelikož obchodní jmění společnosti je doposud stále 9,5 mil. Kč. Jestli je tímto cenným papírem samotný dlužní úpis poslance Krejzy, není z těchto podkladů zřejmé.

Volební slib SPOLU končí tam, kde začíná pravda

Samozřejmě musíme připustit, že celá transakce je legální. Připusťme dokonce, že poslance Krejza věří v legálnost transakce. Na druhou stranu se lze velmi rychle dopočítat, a realitní makléři v reportáži toto potvrzují, že hodnota nemovitosti byla už v roce 2015 okolo 15 mil. Kč. Jednoduchý výpočet spočívá v tom, že jestliže ocenění znalcem z roku 2002 při zápisu vkladu obchodního jmění v podobně zmiňované nemovitosti bylo v té době 9,5 mil. Kč, tak když tuto částku každý rok až do roku 2015 navýšíme o 4% odhadovaného nárustu obvyklých cen nemovitostí, dostaneme se k právě k takové hodnotě. Je tedy zřejmé, že pan poslanec se na úkor akcionářů Českého holdingu obohatil o několik miliónů.

K tomuto ekonomickému pašalíku poslance Krejzy tak musíme přidat morální kritérium, které hodně vypovídá o selhání základních morálních hodnot. Bohužel hodnot, o které se opírala i volební kampaň koalice SPOLU. Volební slib o morálních hodnotách se tedy někam vytratil.

Spor o nezávislosti ČT právě kvůli podobným reportážím?

Nyní k tomu přidejme další rozměr směrem k neustálé kritice České televize spočívající v tom, že údajně není nezávislá a Rada ČT je údajně ovládána opozicí ANO a SPD. Například Tomio Okamura ale neustále ČT napadá, že veřejnoprávní televize neplní svůj účel. Samotná ČT v minulosti podporovala aktivity Miliónů chvilek pro demokracii v akcích proti ANO a Andreji Babišovi. Milión chvilek byl přitom horlivě podporován právě koaličními slepenci. Přesto SPOLU i PirSTAN neustále tvrdí, že ČT je ovládána opozicí.

Že by šlo právě o to, aby se podobné šťouravé reportáže směrem k vládním stranám neděly. Může za tím být opravdu snaha o zamezení podobných aktivit ve veřejnoprávní televizi, které se jistě objeví a které nebudou vládním stranám pochuti? Předvolební kampaň slepenců koalice byla plná hesel o demokracii, transparentnosti nebo omezení šedé ekonomiky. Bohužel během pár týdnů vládní koalice volební slib daný svým voličům důkladně pošlape a stane se nedůvěryhodnou.