Blaník na hrad! A nebo do prd..e?

Popravdě jsem očekával sprchu fórů a korektní satiry. Avšak nevěřícně jsem hleděl na opakované vulgarismy i rádoby zábavu. Pokud se samotní tvůrci při natáčení bavili, divák zřejmě moc ne Aspoň tedy já rozhodně ne a to se nepovažuji za puritána. Od filmu Prezident Blaník jsem čekal víc, daleko víc. A obzvlášť od veřejnoprávního média, kterým má ČT být.

Blaník – prezident? Viděli jsme fikci nebo realitu?

Samotný děj by mohl být sám o sobě zajímavý. Volba prezidenta, možné intriky čí třeba stínová politika, to vše přece nabízí daleko (ale opravdu daleko a daleko) víc, než jsme viděli v neděli. Herci se samozřejmě do svých rolí vžili. Kdo si rád nepopíchne absolutní autoritu v podobě prezidenta, že? Ale stačilo to? Marek Daniel mě upoutal v roli už ve filmu Protektor a má mé sympatie. Ale to už v této rádoby satiře bohužel nestačí.

Prezident Blaník | zdroj: www.ceskatelevize.cz
Prezident Blaník | zdroj: www.ceskatelevize.cz

Urážky na úkor všech

Doslova nevěřícně jsou hleděl na urážky a ponižování reálných, podotýkám skutečně reálných, kandidátů v prezidentských volbách počátkem roku 2018. Jestliže někdo mohl vytýkat Miloši Zemanovi invektivy směrem k Jiřímu Drahošovi či naopak a nebo jakékoli urážky mezi kterýmkoli ze všech kandidátů, tak tento (ne)film se jimi jen hemžil. Budou se všichni uražení bránit?

Vulgarismy v hlavní vysílací čas na obrazovku nepatří!

Jestliže Rada pro televizní vysílání pokutuje komerční televize za nahotu, sprostá slova či cokoli se vymykající současné morálce, tak snad každá pátá věta hlavního hrdiny Blaníka obsahovala nějaký vulgarismus. Ne, nejsem prudérní, taky nemluvím jako Palackého slovník spisovné češtiny, ale musím srovnat s tím, co se vyskytuje jinde ve srovnatelný čas.

Bude Rada pro televizní vysílání pokutovat Českou televizi a tedy vlastně stát sám sebe a takto vlastně všechny občany? A nebo jsme jako diváci už potrestáni tím, že jsme se dívali až do konce a nepřepnuli?

Patří prezident Blaník vůbec k formátu veřejnoprávní stanice?

Dle mého názoru určitě ne. Pokud náhodou ano, tak někdy po 22 hodině. Jistě umělci podotknou, že to je satira. Ano, i takto se dá tato forma zábavy vysvětlit. Ale opět podotýkám vulgarismy a tedy jiný vysílací čas. A co vyváženost? Mají se reálné osoby možnost nějak bránit? No, osobně bych jim to nedoporučil, protože tento film jim za to určitě nestál.

Toto je prostě přešlap ČT. A není jediný? Už se začínám obávat, že některé osoby (např. SPD Tomia Okamury) mají skutečně pravdu a že se ČT poněkud vymkla veřejné kontrole a přestala v některých věcech býti soudnou. Kdo za to může? (jku)