Jak silně nás manipuluje mainstream? Nenápadně, ale stále!

Velká část obyvatel ČR nevěří veřejnoprávní České televizi, ale ani ostatním televizím se zpravodajskými pořady. Není to asi nedůvěra typu „nevěřím vůbec“, ale spíše typu mainstream námi manipuluje podle jednotného a uniformního názoru.

Už jsme si celkem zvykli, že televizní zpravodajství nám ukazuje to, co máme vidět, ale už ne to, co vidět nemusíme a nebo to, co bychom vidět měli. Spousta z nás, řekněme lidí poučených, to vnímáme jako věčnou hru oficiálního názoru se svobodným názorem či dokonce svobodou slova. Je samozřejmě v pořádku, jestliže na historických souvislostech i jiných reálných zkušenostech mainstream ukazuje zvrácenosti holokaustu, rasismu, nacismu a jinak společensky přiznaných „zlých“ věcí. Horší je, že mainstream se nám často snaží vnutit, že to či ono je špatné a zlé a přitom to tak zdaleka nemusí být.

Mainstream není jen ČT24, ale i Televizní noviny na stanici NOVA a nebo CNN Prima News

Poslední zmiňovanou zpravodajskou stanici jsem od počátku vnímal jako nejvíce otevřenou všem názorům. Už v době covid-19 a s tím spojenou kritiku nouzového stavu, vnucování očkování RNA vakcínami a pomoci podnikatelům lockdownem postižených dávali prostor i názorům mimo oficiální názorový proud. V době energetické krize dostávají prostor oponenti současné vlády Petra Fialy (ne)řešící pomoc obyvatelům ČR a taky vládním oponentům války na Ukrajině nebo řešení inflace. Zkrátka u této stanice osobně asi nejvíce cítím vyváženost zpravodajství, které by však mělo být doménou veřejnoprávní ČT. Samozřejmě se pak stávající excesy, kdy se člověk s „jiným“ názorem už na obrazovce neukáže a nebo jsou zváni lidé, kteří obhajují mainstreamový názor tak vehementně, až ho v podstatě pohřbí.

Nutno podotknout, že všechna média stát nějak reguluje. Domnívat se tedy, že se dozvíte opravdu něco radikálního nebo protizákonného je bláhová představa. Zatímco od ČT ze zákona očekáváte vyváženost zpravodajství a těch ostatních byste mohli očekávat i něco navíc. Ale ani tady to úplně nejde, protože i tato média reguluje Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání. Obecně ale platí, že „správně“ odvysílaný pořad mainstreamovým médiem umí dokonale manipulovat divákem

K věci s prof. Noemi Zárubovou-Pfeffermannovou

CNN Prima News tuto manipulaci dokázala právě v tomto pořadu. Možná to tak nechtěli, ale přesně jako manipulace to vyznělo. Paní profesorka vyučující na HAMU dostala pozvání jako odborník na neverbální komunikaci (používání gestikulace) a rozebírala debatu prezidentských kandidátů Bašta, Diviš, Fišer, Hilšer, Středula a Zima ze středy 4.1.2023. Už vyčleněním těchto kandidátů provedla tato televize první manipulaci, protože neúčastí tzv. silné trojky Nerudová, Babiš a Pavel takto předem označila uvedené pány za outsidery.

Pořad K věci byl zajímavý. Jako člověk vím něco o řeči těla a toto byla možnost konfrontovat vlastní názor s tím odborným. Souhlasil bych tedy s rozborem, tj. gestikulaci rukama, hru očí a řečí těla jednotlivých kandidátů. Diskuzi ovšem vévodilo několik velmi problémových až zákeřných podpásovek.

mainstream a Bašta

Jak mainstream vytváří manipulace

Paní profesorka označila za vítěze debaty Fišera (po hlasování asi 1/3 méně hlasů diváků než Bašta). Jaroslava Baštu označila za sobě věkem rovného (s tím lze souhlasit) a tomu odpovídající zjev a projev – neuvěřitelné podsunutí údaji o věku divákovi. Mimochodem slyšeli jste někdy něco podobného u prezidenta Joe Bidena, který ale ve svém projevu vypadá jak vypadá? U Bašty navíc zmínila, že manipuluje voliči a zneužívá situace. Ale proboha jestliže s vládou vyjadřuje nespokojenost asi 75% obyvatel a 70% domácností má větší či menší problémy s běžným financování domácnosti, tak proč by právě tato témata neměl používat! No a závěrem vyzdvihla gen. Pavla, který se ovšem debaty vůbec neúčastnil.

Abych to shrnul. Celé bych to přešel, pokud by se jednalo o nezávislého odborníka, který bude hodnotit opravdu jen stránku „řeči těla“. Ale zrovna v tomto případě tato paní kandidovala v minulých volbách za vládní TOP09. Jak jsem dnes zjistil, tak CNN Prima v manipulaci diváků pokračuje. Na svých stránkách totiž uvádí velkým obrázkem i písmem 36,6% hlasů diváků u Jaroslava Bašty po odvysílání pořadu. Ale pod tím malým písmem údaj oznámený po odvysílání, což bylo celkem přesvědčivé vítězství Bašty se 47,37%!!!

Před pár hodinami navrhl žalobce v kauze Čapí hnízdo podmíněný trest Andreji Babišovi. Mnoha lidem tím soud řekl, že tento prezidentský kandidát možná bude trestně stíhaný a mnoho potenciálních voličů Babiše odradil. Alternativou může být Jaroslav Bašta, ale evidentně se mainstreamu nehodí do zaběhlého soukolí oficiální mašinerie. Přičemž právě Bašta slyší na všechna přání obyvatel, jak bylo zmiňováno v dalším našem článku.

Pak se média diví, jak pozorný divák vnímá mainstreamová média a volá po vyváženosti a transparentnosti. (jkuc)