Prezidentský paradox. Zárukou změny je Bašta a přesto neboduje. Proč?

Prezidentská volba je na spadnutí. Doslova jen pár dnů nás dělí od chvíle, kdy dílem nenáviděného a dílem milovaného Miloše Zemana nahradí nová tvář. Média dlouhodobě protěžují trojici Nerudová, Babiš a Pavel. Ostatní kandidáty ponechávají stranou. Oprávněně? Kupříkladu Jaroslav Bašta doslova splňuje nejdůležitější přání obyvatel ČR.

Včerejší televizní debata na CNN Prima News přinesla názorové konfrontace „zbytku“ prezidentských kandidátů. Proč zbytku? Dříve širší veřejnosti neznámou rektorku MZLU Danuši Nerudovou a bývalého předsedu vojenského výboru NATO arm.gen v.v. Petra Pavla mainstreamová média zviditelňují dlouhé měsíce. Prakticky od doby, kdy se pouze spekulovalo o tom, že by vůbec mohli kandidovat na prezidentský úřad je jejich zájmové skupiny neustále prosazují do médií. Další ze silné trojky Andrej Babiš je dostatečně známý, aby potřeboval další mediální reklamu. Část lidí ho doslova nenávidí, část obdivuje, pro část je menším zlem než dva dříve uvedení, ale přesto je to dostatečně silný kandidát, aby mohl uspět.

Zbytek kandidátů? Už rozdělení debat v CNN Prima News ukázalo, že média je neberou příliš vážně. Ostatně proč taky, když reálně kromě Jaroslava Bašty se ani jeden z kandidátů nijak neodlišuje od většinového názorového proudu, který představuje zmiňovaná silná trojka. Kromě již uvedeného Bašty, snad jedině Pavel Fišer by mohl svými zkušenostmi konkurovat. Zbytek však tvoří jakýsi komparz, který spíše touží po vlastním zviditelnění.

Bašta vyslyší rezervovaný postoj Čechů vůči EU

V dlouhodobých průzkumech jsou Češi s Evropskou unií spokojeni tak napůl. Euromilci ji vidí jako spásu českého národa a pokorně přijímají všechna pozitiva i negativa, které členství v EU přináší. Eurobijci nebo euroskeptici naopak racionálně vidí problém v tom, že původní EU není taková jako dříve. Nebo možná lépe než nám před lety slibovali. V květnovém referendu v roce 2003 o vstupu ČR do EU totiž hlasovali pro hospodářskou spolupráci, volný trh a svobodný pohyb osob. Po přijetí Lisabonské smlouvy v roce 2009 se však z EU stává politické uskupení a začínají se stále více objevovat tlaky na omezení vlivu a práv jednotlivých (zejména menších) členských států. Nevolené orgány EU dostávají stále více pravomocí a europarlament se stává sídlem prosazování hospodářských zájmů nadnárodních korporací a ekonomicky silnějších členských států.

Vrcholem těchto snah je nedávné sdělení, že se musí poměry v EU změnit, aby státy s vlastním názorem (jako příklad Orbánovo Maďarsko) byly z rozhodování vyloučeny a dokonce i trestány třeba snížením výše přerozdělovaných dotací za to, že se nepodřizují většině. Ostatně na toto upozornil dřívější prezident Václav Klaus, který odmítal ratifikovat Lisabonskou smlouvu, i dosluhující prezident Miloš Zeman ve svém posledním vánočním projevu v konstatování „že Česko ztrácí svoji suverenitu“. Ze všech kandidátů jediný Jaroslav Bašta zastává názor přibližné poloviny národa, že EU se musí změnit a nebo z ní dokonce máme vystoupit. Těch 50% hlasů voličů by si tedy rozhodně zasloužil, ne?

Nespravedlivý mír je pořád ještě lepší než spravedlivá válka

Tento citát římského státníka a filozofa Marca Tullia Cicera vyslovil Jaroslav Bašta opakovaně. Obratem ho pak označí za proruského kolaboranta. Jak pak se stigmatem ruského kolaboranta musí žít 52% lidí v ČR, kteří podle uznávaného celoevropskému průzkumu Eurobarometer nechtějí další dodávky zbraní pro Ukrajinu a chtějí okamžité řešení formou mírové dohody? Zajímavé na číslech uvedeného průzkumu je, že 88% obyvatel ČR podporuje humanitární pomoc. Bezpochyby lze tedy konstatovat, že Češi jsou proti válce a chtějí mír a chtějí i pomáhat. Ostatní prezidenští kandidáti ovšem podporují dodávky zbraní a v lepším případě jednání podmiňují stažením Ruska z Ukrajiny. Marek Hilšer dokonce prohlásil, že válka musí probíhat až do zničení Ruska! Takže otázka i jediná správná odpověď pro voliče budoucího prezidenta: „Chcete mír? Jaroslav Bašta je jedinou možností!“

Ze všech kandidátů je zárukou změny pouze Bašta

Řešení pro všechny nespokojené s vládou Petra Fialy

Parlamentní volby v roce 2021 byly prakticky o jediném. Odstavit Andreje Babiše a jeho ANO. Současná vládní pětikoalice tomu věnovala maximální úsilí. Hýřila sliby a nabízela šuplíková řešení všech problémů, které způsobil covid-19 a vláda ANO a ČSSD. Na tyto sliby skočilo jen necelých 30% oprávněných voličů. Tato nízká podpora a propadlý asi 1 milión hlasů nevolitelným stranám nakonec koalici SPOLU a PirSTAN umožnil ovládnout parlament. Při jeho ovládnutí použily ohýbání zákonů. Kupříkladu Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny hovoří o tom, že „poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu mohou založit poslanecký klub“. Z tohoto vyplývá, že místo 5 současných klubů mají nárok pouze na kluby 2 a to pro SPOLU a PirSTAN. Pětikoalice poslala hlasem Markéty Pekarové Adamové do kouta i další opoziční stranu. SPD, ke které Bašta náleží, byly spolu s ANO upřeny parlamentní posty ve vedení sněmovny a výborech přidělované podle dřívějších gentlemanských pravidel.

Ve volbách Fialou a spol. proklamovaná slušnost – transparentnost – otevřenost šla úplně stranou. Můžeme klidně pokračovat, protože následoval skandál kolem poslance STAN Farského, podivné nabytí nemovitosti poslance Krejzy, korupční skandál na pražském magistrátu a třeba včerejší Zemanovo zamítnutí návrhu jmenovat ministrem životního prostředí Petra Hladíka, který zdá se je poněkud namočený v korupční kauze na brněnském magistrátě. Výčet pochybení a přešlapů vlády Petra Fialy je za pouhý rok jejího vládnutí až neuvěřitelně dlouhý. Obecně se to dá zkrátit na slušné a stručné konstatování, že tato vláda dělá pro obyvatele ČR žalostně málo. Dokonce tak málo, že podle průzkumů agentury STEM je obecná podpora vlády kolem 25%. Vládu dnes již nekritizují opoziční politici, ale ekonomové, sociologové, politologové, právníci … Někteří odborníci dokonce vidí vládu jako příčinu problémů. Protože zkrátka buďto nedělá nic a nebo špatně či málo.

Příležitost ke změně poměrů právě přichází. Tak to voliči využijte!

Přesto tato vláda pokračuje ve svých dalších aktivitách. Nově třeba navrhuje zákon o dezinformacích, který se nedá nazvat nijak jinak než totalitním, protože podle vyjádření mnoha právníků povede ke ztrátě svobody slova. Opravdu chcete vládu, která se už nyní stala nejhorší od r. 1993, je vládou protinárodní a směřuje k totalitním praktikám? Jestliže ne, řešení nabízí a opět jako jediný prezidentský kandidát Jaroslav Bašta. Hodlá totiž využít prezidentského ústavního článku 62 a hodlá po svém zvolení vládu odvolat. Ano, možná to povede k ústavní krizi. Určitě ale ne k horší situaci, než ve které se ocitá dnes již asi 70% českých domácností ohrožených (ne)činnosti vlády Petra Fialy.

Nemusím připomínat, že Jaroslav Bašta má výborné morální i kvalifikační předpoklady (předlistopadový disident, velvyslanec, působil v lustrační komisi), které strčí do kapsy zmiňovaný zbytek komparzu. Může se směle postavit silné trojici a co více, předčí ji! Potřebuje k tomu jediné. Aby voliči konečně volili podle toho, co opravdu chtějí.

Takže vážený voliči, pokud souhlasíš alespoň ve dvou ze zmiňovaných důležitých tří bodů programu pro budoucnost naší České republiky pana Jaroslava Bašty, tak nutně musíš volit tohoto kandidáta. Protože žádný jiný ti řešení nenabízí. Budeš mít odvahu a zvolíš konečně správně? (jkuc)