Prdelgate: Evropané pšouky k oteplování!

Každý z nás si rád uprdne. Je to přirozené a zdravé. Ale co když vám řeknu, že vaše prdy přispívají ke globálnímu oteplování? Ano, čtete správně. Prdy obsahují metan, skleníkový plyn, který je 25krát silnější než CO2. Pozor! Prdelgate přichází!

Průměrný člověk totiž prdí 14-25 krát denně. To je v průměru 19 prdů za den, 7 000 prdů za rok! Vzhledem k tomu, že metan tvoří asi 1 % plynů v prdu, můžeme říci, že jeden člověk vypustí za rok cca 70 litrů metanu.

Evropský prdící gigant

V České republice žije cca 10,7 milionů lidí. To znamená, že čeští prdci vypustí do atmosféry 749 milionů litrů metanu ročně. To je ekvivalent 1,873 miliardy tun CO2. Pro srovnání, celková emise CO2 z dopravy v ČR je 14,5 milionů tun.

V Evropě žije cca 447 milionů lidí. To znamená, že evropští prdci vypustí do atmosféry 31,29 miliardy litrů metanu ročně! To je ekvivalent 782 milionů tun CO2. Pro srovnání, celková emise CO2 z dopravy v EU je 729 milionů tun.

Prdelgate v globálním měřítku

Nejlidnatější státy světa, Čína a Indie, produkují obrovské množství emisí z hospodářství. Ale i jejich prdy se můžou počítat. V Číně žije 1,444 miliardy lidí, v Indii 1,380 miliardy. Celkem v těchto dvou zemích žije 2,824 miliardy lidí, kteří vypustí do atmosféry 197,68 miliardy litrů metanu ročně. To je ekvivalent 4,942 miliardy tun CO2!

Nakolik nás tedy prdelgate ohrožuje

Skutečné emise metanu z lidských prdů budou dost možná nižší, ale stále představují problém, který by se neměl ignorovat. Emise metanu z lidských prdů se můžou zdát směšné, ale ve skutečnosti představují významný podíl na globálním oteplování. Pokud chceme bojovat proti změně klimatu, musíme se zaměřit i na ty nejmenší zdroje emisí, včetně těch z našich zadků.