Energie z dálnic? Proč ne?

V Čechách i na Moravě můžete vidět super – hyper – solární elektrárny přímo na úrodných polích. Pěkně otočené k jihovýchodu, aby pojmuly co nejvíce slunečních paprsků a vyrobily co nejvíce energie. Vynález solárních elektráren posunul lidstvo blíže k obnovitelným zdrojům, ale opravdu jsme si takto chtěli “zasít” na naše úrodná pole spoustu kovových konstrukcí? A přitom původní záměr byl zřejmě úplně jiný …

Solární lobby využila české poptávky

Když EU ve spolupráci s českými ministerstvy a dalšími institucemi přinesla do Česka možnosti výstavby solárních elektráren, netušila, jak snadno se stane tato “investiční příležitost” zneužitelnou. Oproti původním záměrům budovat soláry například na střechách hal, drobnou změnou v zákoně přišla možnost plundrovat zemědělskou půdu a stavět solární elektrárny přímo na úrodných polích.

Pobídky a dotace pro solární elektrárny

Jakmile se tento byznys objevil, a popravdě jeho prosazení pochází z doby vlád vlád ODS,  ČSSD, KDU-ČSL resp. TOP09, začaly u nás růst solární parky po celé republice. Jakmile stát vypozoroval problémy v podobě reálných technických s kapacitou energetické sítě a ve spojitosti s možností korupce s příjmem dotací, snažil se rizika eliminovat.

Avšak pozdě. Z právních důvodů zřejmě nelze zpětně kriminalizovat chyby, kterých se sám stát v tomto projektu dopustil. Ovšem až na výjimky ve spojitosti s možnými úplatky.

Podívejme se jinde

Chybou je, že kauzy se solárními podvody úplně přehlušily možnosti, které  reálně solární energie má. V Česku stojí reálně stovky hal s potenciálními desítkami (ne-li stovkami) tisíc metrů střech na rovných plochách, kde by šlo vybudovat solární elektrárny. Už chápete ten nevyužitý potenciál?

A co se podívat do Německa?

Nemusíme vymýšlet, co už tu jednou je. Stačí se podívat na energie z obnovitelných zdrojů k sousedům. Německo hodlá do roku 2030 navýšit podíl obnovitelných zdrojů až na 65% (viz. aktualne.cz). A věřte, že k tomu mají blízko. Proč?

Protože třeba kolem dálnic jsou vidět plochy se soláry. Proč to jen nemůže napadnout někoho u nás? (jkuc)